Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perspektywy - 9 Hills Festival już 6, 7 i 8 sierpnia 2021 roku w Chełmnie [zdjęcia]

Monika Smól
Monika Smól
Nie zaplanowaliście jeszcze najbliższego weekendu? Warto wybrać się do Chełmna
Nie zaplanowaliście jeszcze najbliższego weekendu? Warto wybrać się do Chełmna Rafał Przybylski
Zapraszamy do Chełmna od 6 do 8 sierpnia. Zapowiada się wyjątkowy czas - z Perspektywy - 9 Hills Festival.

Na 6-8 sierpnia 2021 r. zaplanowano VI edycję Perspektywy - 9 Hills Festival. Organizowany w Chełmnie od 2016 roku scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki i streetartu. Nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu wzgórz, na których położone jest miasto, a co roku w realizacji wydarzenia uczestniczy kilkaset mieszkańców Chełmna: wolontariuszy, artystów i animatorów. Festiwal został wyróżniony Certyfikatami Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (2018, 2019), Wyróżnieniem Polskiej Organizacji Turystycznej, Certyfikatem Internautów POT, a także nagrodzony przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie „Odkrywca 2019”.

- Motywem przewodnim tegorocznej odsłony, zaplanowanej w dniach 6-8 sierpnia, będzie sztuka ruchu, a twarzą edycji Monika Kochowicz - tancerka, instruktorka, organizatorka laboratoriów i międzynarodowych warsztatów tańca, której przygoda z tańcem rozpoczęła się w 2002 roku w Zespole Tańca Ludowego „Kundzia” w Chełmnie, obecnie to członkini zarządu Oslo Kontakt Impro w Norwegii - podkreśla Klaudia Peplińska reprezentująca organizatorów Perspektywy - 9 Hills Festival. - W programie m.in. koncerty, spektakle teatralne, performanse, instalacje, wystawy, twórcze strefy w otwartych przestrzeniach miasta, a także odsłonięcie muralu. Przed oficjalnym otwarciem festiwalu wprowadzeniem w klimat weekendowych wydarzeń będzie realizacja wspólnie z mieszkańcami i turystami challengu Jerusalema - ul. Grudziądzką wypełni taniec.

Koncerty, wystawy, spektakle w Chełmnie

Otwarciem tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert ilustracyjnej muzyki fortepianowej z pogranicza jazzu i muzyki filmowej w wykonaniu Pionomatyka.

- Autorskie kompozycje muzyka wypełnią Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła - zapowiada Klaudia Peplińska. - W tej samej przestrzeni ostatniego dnia festiwalu zagra Gloria Campaner – włoska pianistka, laureatka Srebrnego Medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Paderewskiego w Los Angeles, I Nagrody oraz Nagrody Specjalnej Prokofiewa w ramach Ibla Grand Prize oraz Europejskiej Nagrody Kultury. Campaner jest dyrektorem artystycznym serii koncertów „Associazione Bellini” w Mesynie na Sycylii. Wśród muzycznych punktów programu również kontynuacja projektu Woman in Art. Na chełmińskich Nowych Plantach zagrają: Ducks! (Lani Bagley i Craig Schuftan - dwójka Australijczyków, ich muzyka to mieszanka syntezatorów i wokalnych loopów), Ina West (dzięki jej połączeniu transowej, nowofalowej elektroniki, doprawionej folkiem i jazzem powstaje mieszanka łącząca chłód wczesnego Depeche Mode z energią, jaką na żywo elektryzuje DIe Antwoord), Goga M aka Lil Bustard (producentka, promotorka muzyki elektronicznej, związana z Polską sceną od 2004 r., grała w większości uznanych klubów w Polsce, członkini żeńskiego kolektywu dj’skiego TwiceDice i No diX on deX), Senthia (od lat związana ze środowiskiem klubowym i muzyką elektroniczną, należy do wrocławskiego kolektywu HeartBeats) i El’Mirka (miłośniczka winyli z Zielonej Góry, twórczyni setów z muzyką techno, współzałożycielka agencji Plug&Play).

Z kolei drugiego dnia w strefie na Nowych Plantach zagrają m.in. SIMA (weteran polskiej sceny klubowej, rezydent legendarnego sopockiego klubu Sfinks 700), Luk&Lunar, Sinusoida (duet pracuje ze sobą od 2003 roku, założyciele i współorganizatorzy Audiopola, niezależnej sceny przy Audioriver Festival w Płocku, a ich muzyczna opowieść to połączenie różnych gatunków muzyki elektronicznej od nu-disco, deep, tech-house po techno) i pochodzący z Wilna Jack Krass (twórcza chilloutowego transu – mieszanki muzyki house, funku, soulu i techno).

- Wśród teatralnych punktów m.in. Sopocki Teatr Tańca ze spektaklem „Dyskretny urok Picassa” - dodaje Klaudia Peplińska. - Inspiracją artystów jest postać Pabla Picassa, urodzonego w 1881 r. w Maladze, hiszpańskiego malarza, grafika, rzeźbiarza, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX w. Wybrane dzieła z różnych okresów, od subtelnej formy, naturalizmu przez kubistyczną deformację, dekonstrukcję, karykaturę, po surrealistyczną abstrakcyjną ekspresję, wyznaczą dla twórców STT formę o zróżnicowanej stylistyce ruchomych obrazów przedstawienia o ponadczasowym charakterze. Choreografia będzie efektem pracy aktorów-tancerzy, według autorskiej swobodnej interpretacji i koncepcji z pogranicza performansu, tańca, kreacji aktorskiej i dramaturgii teatralnej – w duchu surrealistyczno-kubistycznym.

Przed miłośnikami teatru także prezentowany na rynku spektakl „Emigrantka” w wykonaniu Vilde Valldal-Johannessen – absolwentki Akademii Baletowej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo, która w wieku 19 lat postanowiła zamieszkać w Polsce. Ten społeczno-taneczny duodram komediowy, jak nazywają go jego twórcy łącząc taniec, komedię i teatr lalkowy, przedstawia nam ukazany w krzywym zwierciadle obraz nowego dla niej kraju, widziany oczami młodej Norweżki, która raz po raz musi znosić gaszenie jej entuzjazmu zimnym prysznicem z pesymistycznej polskiej mentalności, zawsze do połowy pustej szklanki.

- Wśród lokalnych teatralnych akcentów - spektakl Teatru Uśmiechy. Grupę pod okiem aktorki i reżyserki Igi Jambor-Skupniewicz tworzą uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmnie - wskazuje Klaudia Peplińska. - Teatr powstał dwa lata temu, jest rezultatem realizacji projektu „Teatr dla życia”. Aktorzy codziennym twórczym działaniem w mieście okazują, jak bardzo zaangażowanie w to, co się robi, czyni człowieka sprawnym. Wśród teatralnych przeżyć tegorocznej odsłony będzie wieczorny przemarsz u z Teatrem Pantomimy „Dar” i występ iluzjonisty Filipa Piestrzeniewicza - półfinalisty programu „Mam Talent”, współpracującego na co dzień z teatrami przy efektach iluzjonistycznych, posiadający na autorski filozoficzno-iluzjonistyczny spektakl w Teatrze Szwalnia w Łodzi.

W programie również persformanse uliczne. W trakcie trzech dni festiwalu po przestrzeni miasta będzie przemieszczać się Wirus Black. To postać z przestrzeni dataizmu (ideologii zgodnie z którą najwyższa wartością jest przepływ informacji), zaprojektowana przez Marka Tomasika – rzeźbiarza, performera, twórcy najdłuższego rysunku na świecie. Zwieńczeniem warsztatów prowadzonych 3-5 sierpnia przez twarz festiwalu, Monikę Kochowicz, będzie z kolei performans uliczny przygotowany przez uczestników zajęć.

Performans, instalacje uliczne, mural, kino letnie w Chełmnie

- W programie także liczne instalacje. Główna, co roku najbardziej wyczekiwana, powstanie nad ul. Grudziądzką, głównym deptakiem miasta. Zrealizowana przez PsaOgrodnika – pod tą nazwą kryje się artystka specjalizująca się w aranżacji przestrzeni, zostanie podzielona na trzy, współgrające ze sobą części - wyjaśnia Klaudia Peplińska. - Wśród instalacji także m.in. skierowana do najmłodszych instalacja Anny Kaźmierak - pochodzącej z Chełmna autorki Najlepszej Graficznej Książki Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz instalacja autorstwa kolektywu chełmnian Toma Skofa i Mika Ortaliona. Przed nami też odsłonięcie szóstego już muralu, który w tym roku powstał na ścianie oficyny kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36. Stworzył go Vasyl Savchenko - twórca interdyscyplinarny, który urodził się we Lwowie, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych zdobył tytuł magistra sztuki w zakresie malarstwa monumentalnego, kolejny tytuł - tym razem w zakresie grafiki, zdobył na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Zajrzeć też będzie można do kina letniego, każdego festiwalowego wieczora. Będzie realizowany od pierwszej edycji festiwalu LARP - aktywność z pogranicza gry miejskiej i teatru improwizowanego, a także gra miejska dla najmłodszych. W programie liczne przestrzenne strefy twórcze m.in. strefa KIDS - przestrzeń inspirujących aktywności familijnych dla całych rodzin, strefa Stowarzyszenia Przybij Piątkę - na podwórku przy ul. Rynkowej będzie można zobaczyć siebie w innym wymiarze, poczuć wspaniałe doznania sensoryczne zainspirowane naturą i ruchem w atmosferze ciszy i spokoju, fotograficzna, sentymentalna strefa Sławomira Sawiny – chełmińskiego fotografa, który uwieczniać będzie tańczące pary, strefa EKO przygotowane przez chełmińską młodzież i oraz Strefa Równowagi z Naturą na placu przy Kościele św. Ducha.

Będą też wystawy fotograficznem.in. plenerowe „Historie wytańczone” - wystawa prezentująca na ul. Grudziądzkiej archiwalne zdjęcia tańczących chełmnian, fotograficzne zapisy uroczystości organizowanych m.in. przez zakłady pracy oraz wystawa grafiki ukraińskiej artystki Eleny Koriaginy i wystawa prac seniorów z grupy plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie.

- Wśród punktów programu będzie także spotkanie autorskie z Mateuszem Waligórą, specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety, który pokonał pieszo niemal 1200 km wzdłuż Wisły - dodaje Klaudia Peplińska. - Przed nami też m.in. zabawa na ulicznej strefie do jazdy na rolkach, wrotkach i deskorolkach w rytmie winyli oraz rozbrzmiewająca ostatniego dnia festiwalu i mknąca po mieście na rowerze Big Bike Orchestra.

Zobaczcie zdjęcia - przygotowania do atrakcji turystycznej - Perspektywy 9HF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska