Zdecydowanie jest to granica Unii Europejskiej, Polski i sięgającego aż tu administracyjnie miasta - Krynicy Morskiej. Jest płot, szlaban i tablica informacyjna. Nic więcej.
Najbliżej granicy, nieco ponad 3 kilometry, znajdują się wschodnie opłotki dawnej wsi, a obecnie części Krynicy Morskiej – Piasków (nazwanej tak od wszędobylskich piasków). Piaski nazywane są także Nową Karczmą, jako że w średniowieczu – za władzy krzyżackiej - istniała tu gospoda. W roku 1429 karczmarzowi Hannosowi wydano stosowne pozwolenie. Jednak wieś zasypywana była wędrującymi wydmami (niczym słynna Łeba), więc na przestrzeni wieków kilkakrotnie zmieniała położenie. Ostatnie przenosiny odbyły się w roku 1825.
Dokładnie 1 maja 1945 roku wieś (nazywana wtedy Neukrug) została zajęta w walce przez wojska radzieckie i zniszczona. Na wschód od niej do dziś można znaleźć niemieckie bunkry, a przede wszystkim starą wyłożoną betonowymi płytami drogę wojskową, która wiedzie koroną porośniętych lasem wydm. Tą drogą (w żaden sposób nieoznakowaną) można dojść z Piasków do samej granicy (ponad 3 km). Można też dojść wzdłuż morskiej plaży. Z kolei brzeg Zalewy Wiślanego zajmują gęste i rozległe trzcinowiska.
Na przekopie Mierzei Wiślanej praca wre. Oglądają to turyści jadący do Krynicy Morskiej [zdjęcia]
W Piaskach można znaleźć nocleg w kilkunastu „miejscówkach” - pokojach gościnnych i willach, na kempingu i polu namiotowym. Oferta gastronomiczna jest dość uboga, ale dobrze można zjeść przede wszystkim w restauracji czterogwiazdkowego hotelu „Four Winds Resort & Spa”.
Jest tu także mały port rybacki, bo też duża część mieszkańców Piasków – poza obsługą turystów - zajmuje się rybołówstwem. Do portu zawijają również jachty turystyczne.
Za zachód od Piasków, zatem w kierunku Krynicy Morskiej, znajdują się trzy wysokie, ciekawe z turystycznego punku widzenia wydmy oraz klify.
Szukamy dla Ciebie miejsca nad polskim morzem i na bardziej ustronnych Żuławach
Najbliżej jest wydma Szara, a dalej klif Piaski, skarpa nad Zalewem Wiślanym, góra Pirat i Wielbłądzi Garb. Najlepsze wrażenia zapewnia platforma widokowa na górze Pirat wznoszącej się ponad 40 m nad poziom morza. Wielbłądzi Garb jest wyższy prawie o 10 m, ale widok (mimo ustawionej tu platformie) przysłaniają wierzchołki drzew. Niemniej Wielbłądzi Garb uznawany jest za najwyższą stałą wydmę w Europie (49,5 m n.p.m).
Dojazd zapewnia asfaltowa droga wybudowana w roku 1964, rzecz jasna modernizowana, ale wymagająca generalnej przebudowy.
Uwagę podróżujących przykuwa też leśny parking „GoLasek (płatny), który wskazuje wejście na plażę nudystów.
