Turyści zafascynowani królową polskich rzek, to grupa 25-osobowa grupa młodych ludzi z Warszawy oraz włoskiego regionu Abruzzo. Ich podróż finansowana jest z unijnego programu MŁODZIEŻ. Ten podzielono na dwa etapy. W tym roku młodzi europejczycy poznają uroki Wisły, w przyszłym ta sama grupa spotka się we Włoszech. Na razie nie wiadomo, wzdłuż której rzeki będą się poruszać. W obu przypadkach finałem wyprawy będzie wystawa fotograficzna oraz przewodniki.
Zapomniana historia
- Jeżeli jest to możliwe, staramy się omijać główne szlaki, dzięki temu zyskujemy nieco inne spojrzeć zarówno na dolinę Wisły, jak i samą Polskę - mówi Iwona Ryp-son, współorganizatorka wyjazdu. - Stąd nasza obecność w Chry-stowkie. Wyszukujemy tego typu miejsca, mające niepowtarzalny urok i nierzadko naprawdę fascynującą historię.
Zarośnięte pomniki
Poruszanie się po dolinie, to także przegląd dawnych osad mennonickich, takich jak w Chry-stkowie. - _Z przykrością zauważamy, że wiele mennonickich cmentarzy, będących pozostałością po holenderskich osadnikach, jest w bardzo złym stanie - _mówią turyści.
Kolejnym etapem na trasie, która zakończy się w Gdańsku, był Gniew.