MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięknieją kościoły w powiecie bydgoskim. Pomagają samorządy i Unia Europejska [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Pięknie odnowiony kościół w Żołędowie zachwyca. - Nawet ja nie miałem wiary, że spełnią się marzenia i uda się wszystko tak pięknie odrestaurować – przyznaje dziś proboszcz ks. kan. Jarosław Kubiak
Pięknie odnowiony kościół w Żołędowie zachwyca. - Nawet ja nie miałem wiary, że spełnią się marzenia i uda się wszystko tak pięknie odrestaurować – przyznaje dziś proboszcz ks. kan. Jarosław Kubiak Maja Stankiewicz
W pow. bydgoskim wciąż jest wiele zabytków, które niszczeją i popadają w ruinę. Ale są też takie, które dzięki przyznawanym dotacjom odzyskują dawny blask. W tym roku konserwatorzy znów mieli sporo pracy.

Do pęknie odnowionych zabytków należy m.in. ponad 300-letni drewniany kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie. Odrestaurowana budowla zachwyca dziś wiernych i turystów.

- Na co nie spojrzeć to duma nas rozpiera. Bo kościół został uratowany – przyznaje ks. Jarosław Kubiak, proboszcz w Żołędowie. Stało się to przy dużym wsparciu gminy, urzędu marszałkowskiego i pow. bydgoskiego. Na ratowanie zabytku przez kilka lat zdobywano także fundusze unijne.

Inne parafie w pow. bydgoskim też remontują

Teraz z dotacji korzystają inne parafie z pow. bydgoskiego. W tym roku Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy wsparło finansowo remonty i prace konserwatorskie w siedmiu podbydgoskich świątyniach. Grosza nie odmówił także urząd marszałkowski w Toruniu. Część pieniędzy z prawie 17 mln zł, które w tym roku przeznaczono na renowację kujawsko-pomorskich zabytków, trafiła właśnie do pow. bydgoskiego.

To Cię może również zainteresować

Największą kwotę, około 300 tys. zł, przyznano parafii w Ostromecku na remont dachu kościoła. 150 tys. zł na remont elewacji świątyni otrzymała z Torunia parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Sicienku.

Konserwatorzy mieli co robić także w Koronowie. Zarówno u św. Andrzeja, jak i w bazylice Wniebowzięcia NMP zaplanowano w tym roku prace konserwatorskie przy elewacjach. W pierwszym przypadku dotacja wyniosła 70 tys. zł, w drugim 150 tys. zł. To głównie fundusze unijne. Samorząd województwa dołożył w sumie do tych prac nieco ponad 3 tys. zł.

Ambona w Byszewie znów cieszy oko

Od lat z dotacji korzysta także znane w regionie sanktuarium Matki Bożek Królowej Krajny w Byszewie. W tym roku kontynuowano odnawianie rokokowej ambony. Prace te (II etap) zostały już zakończone.

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

- Wykonano impregnację zniszczonego przez owady drewna, usunięto także przemalowania odsłaniając oryginalne rokokowe dekoracje i złocenia. Wykonano też prace konserwatorskie obrazu Chrystusa Dobrego Pasterza (oczyszczenie zabrudzeń i retusz) znajdującego się na zaplecku ambony -informują na Facebooku pracownicy bydgoskiego starostwa.

Bo powiat wsparł te roboty kwotą 28 tys. zł. Swoją cegiełkę (30 tys. zł) dołożył też urząd marszałkowski.

Wspólnymi siłami

Zakończony został już także III etap prac konserwatorskich we wnętrzu kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kozielcu (gmina Dobrcz). To jedna z trzech, zachowanych do dziś, drewnianych świątyń w pow. bydgoskim. Kościółek wznieśli w 1906 r. protestanci. Po II wojnie światowej wspólnota protestancka w Bydgoszczy przekazała go katolikom.

Ratowanie tej świątyni także wspierają powiat i urząd marszałkowski. Koszt wykonanych w tym roku robót to ponad 29 tys. zł.

- Była to kontynuacja prac restauratorskich rozpoczętych w 2020 i 2021 roku. Przywrócono historyczną kompozycję kolorystyczną oraz zabezpieczono zabytek przed dalszą destrukcją – informują pracownicy starostwa.

Dzięki wsparciu samorządów i dotacjom unijnym pięknieją też inne kościoły w powiecie bydgoskim: Matki Bożej Królowej Polski we Włókach, św. Anny w Łasku Wielkim, św. Michała Archanioła we Wtelnie czy Wniebowzięcia NMP w Dąbrowie Chełmińskiej. W tym pierwszym odnawiane są dekoracje ołtarza głównego. W tym ostatnim - wielobarwne polichromie w nawie głównej kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska