Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna była organizatorem 15. edycji powiatowego konkursu „Kujawy słowem malowane”. Współorganizatorem był Miejski Zespół Szkół.
15. edycja konkursu była jednocześnie ostatnią. - Prowadzimy go od piętnastu lat. W tym czasie pojawiły się kolejne roczniki uczniów, zmienili się też niektórzy nauczyciele i być może ta formuła nie jest już dla nich tak atrakcyjna. Ostatnio bowiem zgłaszało się mniej uczestników, zwłaszcza z powiatu - mówi dyrektor Danuta Wielgosz. - Nie zaprzestajemy jednak dalszej współpracy nad nowymi pomysłami na rzecz dzieci i młodzieży. Myślimy o konkursie o sztuce opowiadania, który byłby w pewnym stopniu kontynuacją tego, który kończymy. Też liczymy na współpracę ze szkołami.
Podczas spotkania przy okazji podsumowania konkursu „Kujawy słowem malowane” organizatorzy podziękowali nauczycielom za wieloletnie zaangażowanie w przygotowanie dzieci i młodzieży do zmagań krasomówczych: Elżbiecie Deruckiej, Alinie Grzechowiak, Elżbiecie Okunowskiej, Annie Skrzypińskiej, Grażynie Trzmielewskiej z Radziejowa oraz Mariannie Nowak z Osięcin.
- Nauczyciele byli autorami tekstów o dużej wartości literackiej i poznawczej - dodaje Danuta Wielgosz. - Pisane były z przeznaczeniem do mówienia jako kameralne „etiudy sceniczne”, monodramy inspirowane kujawskimi legendami, obrzędami, zwyczajami, wydarzeniami historycznymi i baśniowymi, dziejami zabytków, historiami postaci. Zaciekawiały słuchaczy dramaturgią i narracją często bywały dowcipne. Przedstawiane przez uczniów popularyzowały kujawskie obyczaje, kulturę ludową, poszerzały wiedzę o historii i kulturze regionu kujawskiego, rozwijały zdolności oratorskie, pogłębiały zainteresowania.
Konkurs nie mógłby trwać tak długo i cieszyć się popularnością, gdyby obok zaangażowania radziejowskiej biblioteki nie było współorganizatora Miejskiego Zespołu Szkół i jego przedstawicielek Barbary Rolirad i Marii Eznarskiej.