https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki mają już czepek. Pracę mogą dostać od zaraz

Anna Klaman
Po kilkunastu latach przerwy w Chojnicach wykształcono nowe pielęgniarki i ... pielęgniarzy
Po kilkunastu latach przerwy w Chojnicach wykształcono nowe pielęgniarki i ... pielęgniarzy Nadesłane/Starostwo Powiatowe Chojnice
Wyższą Szkołę Gospodarki, wydział nauk stosowanych w Chojnicach, opuścił pierwszy rocznik pielęgniarek. Jest też kilku mężczyzn - pielęgniarzy. Czepki przypięto tylko paniom. 16 września jedenaście absolwentów spośród 42 rozpocznie pracę w szpitalu. Czekają tam na nich bardzo.

Ewa Wodzikowska, zastępca dyrektora szpitala ds. pielęgniarstwa, a także wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki i opiekun zajęć praktycznych mówi wprost: - Jako potencjalny pracodawca, by spełnić minimalne normy zatrudnienia, bardzo cieszymy się, że taki kierunek u nas powstał. Nasi absolwenci podejmą pracę w szpitalu, z czego się bardzo cieszę. Ale do tego daleka droga, to przecież trzy lata kształcenia. Jest przeszło 4 tys. 700 godzin nauczania. Zajęcia teoretyczne są w Chojnicach, a na zajęcia praktyczne z psychiatrii studenci jeżdżą do Starogardu Gdańskiego. Jest też możliwość odbycia praktyki w tych szpitalach, z którymi mamy umowy.
W Polsce brakuje pielęgniarek. Na tyle, że teraz zawód jest coraz bardziej prestiżowy. Tak nie było przez kilkanaście ostatnich lat. No i średnia wieku pielęgniarek jest wysoka, mówi się o wyrwie pokoleniowej.

Szpital ratują emerytki

W chojnickim szpitalu część pielęgniarek to emerytki! - Bez nich nie poradzilibyśmy sobie, nie udałoby się nam spełnić norm zatrudnieniowych - informuje nas Wodzikowska.
A jest i tak, że część pielęgniarek odchodzi do innych placówek, gdzie oferowane są im lepsze warunki płacowe.
Na szczęście w tym roku wydział nauk stosowanych Wyższej Szkoły Gospodarki w Chojnicach na poziomie licencjackim ukończyły 42 osoby, wśród nich kilku mężczyzn.
Jeżeli absolwenci dostaną wydawane przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych prawo do wykonywania zawodu, to 16 września w chojnickim szpitalu zatrudnionych zostanie 11 osób z tego pierwszego rocznika.

Siostry wiecznie młode

Czy pozostali absolwenci też mogą liczyć na zatrudnienie?
- Zatrudnimy na razie jedenaście - mówi dyrektorka. - Pozostali absolwenci muszą się sami zastanowić.
W Polsce najstarsza pracująca pielęgniarka ma ponad siedemdziesiąt lat. A ile w Chojnicach?
Tego dyrektorka nie wyjawia i śmieje się jednocześnie: - My przecież jesteśmy wiecznie młode i piękne dla pacjentów.
Tegoroczni absolwenci wysoko postawili poprzeczkę następującym rocznikom. Na koniec ważna wiadomość. W tym roku uruchomiony będzie kierunek magisterski.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
U nas na oddziale też młode pielęgniarki były i długo nie popracowały. Jedna podobno pojechała z promedica do Niemiec a druga wyprowadziła się do większego miasta. Przynajmniej większe zarobki mają. Gdybym była młodsza , nie miałabym męża dzieci to bym się nie zastanawiała tylko opuściła kraj
A
A_
"Siostry wiecznie młode"? To może w rodzinie P. Ani Kalman takie geny;d Ile ma Pani sióstr?
G
Gość
Fajnie, w szpitalu pracują dojrzałe pielęgniarki (delikatnie rzecz ujmując), ale średnia wieku pierwszego rocznika to raczej też koło czterdziestki. Myśmy miały już prawie dwadzieścia lat pracy i doświadczenia w tym wieku.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska