
Alina Bijak - ZUS w Bydgoszczy.
(fot. Fot. Tytus Żmijewski)
Dziś publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Wątliwości Czytelników, dotyczące uprawnień kombatanckich wyjaśniali Alina Bijak, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych Oddziału Wojewódzkiego ZUS w Bydgoszczy oraz Rafał Rospenda, pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego do spraw kombatantów i osób represjonowanych.
1. Jestem kombatantem. Z jakich ulg i dodatków mogę skorzystać?
- Przysługują Panu darmowe przejazdy miejską komunikacją publiczną, 37- procentowa zniżka na przejazdy komunikacją publiczną PKP i PKS (pierwsza i druga klasa w pociągach osobowych i pospiesznych oraz druga klasa w pozostałych). Ma Pan również prawo do dodatku kombatanckiego, ryczałtu energetycznego oraz dodatku kompensacyjnego. Przysługuje Panu również pierwszeństwo w dostępie do służby zdrowia i opieki społecznej.
2. Zostałem wysiedlowy w czasie II wojny światowej, ale w granicach kraju. Czy przysługują mi uprawnienia kombatanckie?
- Uprawnienia kombatanckie nie obejmują osób przesiedlonych w czasie II wojny światowej w obrębie granic Rzeczpospolitej z 1939 roku.
3. Mój mąż był osobą represjonowaną. Jakie dodatki przysługują mi jako wdowie po nim?
- Jest to dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny.
Osoba represjonowana

Rafał Rospenda - urząd wojewódzki.
(fot. Fot. Tytus Żmijewski)
Represjami w rozumieniu ustawy są okresy przebywania:
1. z przyczyn politycznych, narodowościowych, religijnych i rasowych:
- w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady
- w innych miejsach odosobnienia, w których warunki pobytu nie różniły się od warunków w obozach koncentracyjnych, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa,
- w innych miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa,
2. z przyczyn narodowościowych i rasowych w gettach,
3. z przyczyn politycznych, religijnych i narodowościowych:
- w więzieniach oraz poprawczych obozach pracy i poprawczych koloniach pracy podległych Głównemu Zarządowi Obozów i Kolonii Poprawczych NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR,
- na przymusowych zesłaniach i deportacji w ZSRR,
4. w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania w latach 1944-1956, na podstawie przepisów wydanych przez władze polskie, przez sądy powszechne, wojskowe i specjalne albo w latach 1944-1956 bez wyroku - za działalność polityczną bądź religijną, związaną z walką o suwerenność i niepodległość.
Przepisy ustawy stosuje się także do osób, które jako dzieci zostały odebrane rodzicom w celu poddania eksterminacji lub w celu przymusowego wynarodowienia.