Polska firma Lux Coin zaprezentowała monetę Whisky Coin – pierwszą monetę z alkoholem w środku. W jej wnętrzu skrywa się najstarsza rocznikowa whisky na świecie Old Vatted Glenlivet 1862.

Whisky Coin to jedyna jak na razie moneta na świecie wyposażona w kapsułę z alkoholem oraz pierwsza, w której szlachetny metal najwyższej jakości połączony został z tak drogocennym trunkiem.

Moneta została wykonana z 2 uncji czystego złota (99,99%) w limitowanej edycji liczącej 300 sztuk. Awers monety wyposażony został we wspomnianą już kapsułę zawierającą whisky Old Vatted Glenlivet 1862, wokół której przestawiono poszczególne etapy procesu tworzenia whisky.

W Polsce odbyła się premiera jednej z najstarszych whisky na świecie

Trunek zamknięty w monecie powstał w górach Szkocji, kiedy to fabryki wyposażone w maszyny parowe zaczęły przekształcać oblicze poszczególnych krajów, wielkie parowce wyruszyły na oceany, a sieć kolei żelaznej scalać poczęła odległe metropolie.

Dziś ta kapsuła czasu – łącząca nas z dawno minionym światem z czasów Rewolucji Przemysłowej – zamknięta została w złotej monecie i w ten sposób zachowana dla następnych pokoleń - informuje Lux Coin.

To pierwsza z trzech złotych monet z nowej serii Spirit Coins, którą tworzy firma Lux Coin we współpracy z renomowanymi mennicami. Firma zaprosiła do współpracy przy tym projekcie uznaną na całym świecie mennicę Perth Mint.

Zlicytowano najdroższą whisky w historii. Szok, ile ktoś zapłacił za karafkę Macallan M
– Nasz pomysł, by zamknąć kroplę najstarszej whisky na świecie w złotej monecie był niezwykły, ale jest on zgodny z naszym motto, aby niemożliwe czynić możliwym – powiedział Łukasz Baranowski, prezes Zarządu Lux Coin.