https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze warsztaty z mikrobiogazowni w Kujawsko-Pomorskiem. Liczy się kolejność zgłoszeń

Agnieszka Romanowicz
Pierwsze warsztaty KOWR w Kujawsko-Pomorskiem -  o mikrobiogazowniach o mocy do 50 kW - odbędą się 8 września 2024 r. w godz. 9 – 16 w Gniewkowie
Pierwsze warsztaty KOWR w Kujawsko-Pomorskiem - o mikrobiogazowniach o mocy do 50 kW - odbędą się 8 września 2024 r. w godz. 9 – 16 w Gniewkowie Andrzej Zgiet
Ułatwienia i dofinansowania do budowy mikrobiogazowni przekonują coraz więcej rolników. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje warsztaty w Gniewkowie, gdzie będzie mowa o tym, jak się zabrać do budowy mikrobiogazowni w gospodarstwie i ile można zyskać.

Rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego czekali na te warsztaty. Odkąd 11 września ub. r. weszła w życie ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, zainteresowanie produkcją biogazu na potrzeby gospodarstwa rośnie.

Decyduje kolejność zgłoszeń

Odtąd Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) organizuje w całym kraju warsztaty poświęcone budowie biogazowni i mikrobiogazowni. Pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem - o mikrobiogazowniach o mocy do 50 kW - odbędą się 8 września 2024 r. w godz. 9 – 16 w Gniewkowie. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

- Dla osób, które zarejestrują się po przekroczeniu limitu, zostanie stworzona lista rezerwowa – zapowiada KOWR.

Podczas warsztatów będzie mowa m. in. o aktualnej sytuacji na rynku biogazu, o doborze instalacji do ilości i jakości substratów, które powstają w gospodarstwie. Zaprezentowane zostaną też etapy budowy mikrobiogazowni, począwszy od procedur, przez montaż i rozruch instalacji. Rolnicy poznają możliwości zagospodarowania masy pozostałej po fermentacji, a także koszty i okres zwrotu całej inwestycji. Będzie też czas na zadawanie pytań, w tym do właściciela biogazowni, bo w ramach warsztatów zaplanowano wizytę studyjną w Więcławicach, gdzie funkcjonuje biogazownia o mocy 44 kW.

Z „Energią dla wsi”

W Polsce jest 141 wytwórców biogazu, mają 171 instalacji. W Kujawsko-Pomorskiem działa dziewięć biogazowni.
Koszt budowy mikrobiogazowni o mocy 40 kW wynosi ok. 1,7 mln złotych. Wsparcie finansowe oferuje program „Energia dla wsi”. Budżet pierwszego naboru (w 2024 r.) wyniósł 1 mld zł, kolejne będą realizowane do 2030 r. Można dostać do 65 proc. kosztów całej inwestycji z możliwością pożyczki do 100 proc.

Produkcja energii na miejscu

Celem programu jest z zwiększenie ilości energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych. Według naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z odpadów z polskiego przemysłu rolno-spożywczego można uzyskać 8 mld m3 metanu rocznie.

- Krajowe zużycie gazu ziemnego wynosi około 17 mld m3, w tym 13,5 mld m3 kupujemy spoza Unii Europejskiej - tłumaczy Adam Orzech, prezes Naturalna Energia.plus. - Oznacza to, że nawet ponad 60 procent importowanego przez Polskę gazu ziemnego można zastąpić produkowanym na miejscu paliwem odnawialnym.

Mikrobiogazownia o mocy do 50 kw wytwarza rocznie ok. 360 MWh energii, co oznacza, że część można jeszcze odsprzedać. - Duże, zmechanizowane gospodarstwo o pogłowiu np. 300-400 sztuk bydła zużywa około 200 MWh rocznie - podaje Naturalna Energia.plus.

Źródło: Naturalna Energia.plus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska