Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP wprowadzony przez premiera Mateusza Morawieckiego w całej Polsce. O co chodzi?

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP dla całej Polski. Ogłoszone przez premiera stopnie alarmowe będą obowiązywały od wtorku 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59).
Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP dla całej Polski. Ogłoszone przez premiera stopnie alarmowe będą obowiązywały od wtorku 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59). Adam Jankowski
Udostępnij:
Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził w całym kraju 1. stopień ALFA-CRP. Komunikat w tej sprawie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stopień alarmowy obowiązuje od wtorku 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59). O co chodzi?

Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP dla całej Polski. Informację o wprowadzeniu stopnia alarmowego ALFA-CRP ogłosiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ogłoszone przez premiera stopnie alarmowe będą obowiązywały od wtorku 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59).

Od 18 do 23 stycznia 2022 r. w Polsce obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP.

Jak podaje RCB, został on wprowadzony ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Stopień alarmowy ALFA-CRP w Polsce - co to znaczy?

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP jest to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jak czytamy na stronie RCB, pierwszy stopień alarmowy ALFA–CRP ma charakter "ogólnego ostrzeżenia" i wprowadzany jest w przypadku, gdy pojawia się informacja o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP został wprowadzony ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Stopień alarmowy ALFA-CRP jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Stopnie alarmowe w Polsce

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych:

  1. ALFA,
  2. BRAVO,
  3. CHARLIE,
  4. DELTA.

Stopnie z rozszerzenie CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
pinokio zyzeuszek kłąmczuszek, co ty dzbanie kombinujesz?
G
Gość
Magdalena napisz coś o mejlach dworczyka , ja ja.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie