MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sygnał alarmowy dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Co się stało w nocy z 14 na 15 czerwca?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
W nocy z 14 na 15 czerwca żołnierze WOT otrzymali sygnał alarmowy, który nakazywał natychmiastowe stawienie się w jednostkach. To niezapowiedziane ćwiczenia.
W nocy z 14 na 15 czerwca żołnierze WOT otrzymali sygnał alarmowy, który nakazywał natychmiastowe stawienie się w jednostkach. To niezapowiedziane ćwiczenia. Grzegorz Olkowski
W nocy z piątku na sobotę (14-15 czerwca) żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy, który nakazywał natychmiastowe stawienie się w jednostkach. Dowództwo WOT poinformowało, że jest to część ćwiczeń mających na celu sprawdzenie, ilu żołnierzy jest w stanie stawić się w wyznaczonym czasie.

Jak informuje oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpt. Paweł Banasiak w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) sygnał alarmowy związany jest z ćwiczeniami. Właśnie rozpoczęła się ważna certyfikacja, w której uczestniczą wszyscy żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ten proces ma na celu sprawdzenie gotowości operacyjnej i zdolności do realizacji zadań w różnych sytuacjach, zarówno w czasie pokoju, jak i podczas kryzysów. Ważne jest, że certyfikacja nie jest powiązana z bieżącym kryzysem migracyjnym ani działaniami hybrydowymi na wschodniej granicy Polski.

Jak przebiegają ćwiczenia?

Zapytaliśmy kpt. Paweł Banasiaka o to, jak na sygnał zareagowali żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i jak przebiegają ćwiczenia w naszym regionie. - Większość stanów osobowych stawiła się na służbie, zwolnieni ze stawiennictwa zostali żołnierze, przebywający w podróży - mówi kpt. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8.K-PBOT. - W Batalionie toruńskim frekwencja wyniosła ponad 80 procent.

Więcej na temat frekwencji wiadomo będzie po zakończeniu ćwiczeń - a te przed żołnierzami, którzy pozostają w jednostkach, by w niedzielę, 16 czerwca wyruszyć do gminy Wielgie. Tam działać będą żołnierze z toruńskiego batalionu, którzy z udziałem wójta gminy, strażaków Państwowej Straży Pożarnej, druhami ochotnikami, policją i harcerzami, wezmą udział w ćwiczeniach ewakuacji obozu harcerskiego po wichurze i zadaniach z związanych z takim ewentualnym zdarzeniem. Żołnierze ćwiczyć będą również poszukiwania osób zaginionych, zabezpieczanie terenu i ustawianie wałów przeciwpowodziowych.

Cel Certyfikacji WOT

Certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej ma na celu ocenę zdolności operacyjnej tego najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Proces ten ma potwierdzić, że WOT są zdolne do skutecznego działania w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz do realizacji zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym w czasie pokoju. To pierwszy przypadek, gdy cały rodzaj Sił Zbrojnych jest poddawany takiej certyfikacji, podczas gdy dotychczas obejmowała ona jedynie wybrane jednostki wojskowe.

W ramach certyfikacji ocenia się kilka kluczowych obszarów działalności WOT:

  • Stan osobowy i wyszkolenie żołnierzy: Sprawdzany jest procentowy stan ukompletowania żołnierzy oraz poziom ich wyszkolenia, co ma zapewnić realizację przydzielonych zadań.
  • Sprzęt wojskowy: Oceniane jest procentowe ukompletowanie oraz sprawność sprzętu wojskowego.
  • Gotowość do natychmiastowego stawiennictwa: Sprawdzane jest, jak szybko i skutecznie żołnierze mogą stawić się w swoich jednostkach po ogłoszeniu alarmu.

Znaczenie Certyfikacji

Certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej jest istotnym sprawdzianem, który ma potwierdzić ich zdolność do skutecznego działania w różnych warunkach. Jest to także okazja do identyfikacji obszarów wymagających poprawy oraz do zwiększenia gotowości operacyjnej. WOT, jako najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, odgrywają kluczową rolę w systemie obronnym kraju, zwłaszcza w kontekście lokalnych i regionalnych zagrożeń.

Historia i Struktura 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała 15 stycznia 2018 roku. Jej żołnierze już wcześniej musieli wykazać się w praktyce, uczestnicząc w operacjach takich jak „Odporna Wiosna”, później przekształcona w „Trwałą Odporność”, gdzie wspierali społeczeństwo w walce z koronawirusem. Aktywnie brali również udział w operacji „Niezawodna Pomoc”, wspierając podmioty, organizacje, samorządy i administrację publiczną zaangażowaną w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Brygada im. gen. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” składa się z czterech batalionów zlokalizowanych w Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku. Obecnie w jej szeregach służy ponad 2300 żołnierzy.

Rozpoczęcie certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej to ważny krok w ocenie gotowości operacyjnej i zdolności do działania tego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Proces ten ma na celu potwierdzenie, że WOT są dobrze przygotowane do realizacji swoich zadań, zarówno w czasie pokoju, jak i podczas kryzysów. Certyfikacja obejmuje ocenę stanu osobowego, wyszkolenia, sprzętu oraz gotowości do natychmiastowego stawiennictwa, co ma zapewnić ich skuteczne działanie w każdej sytuacji.

W nocy z 14 na 15 czerwca żołnierze WOT otrzymali sygnał alarmowy, który nakazywał natychmiastowe stawienie się w jednostkach. To niezapowiedziane ć
W nocy z 14 na 15 czerwca żołnierze WOT otrzymali sygnał alarmowy, który nakazywał natychmiastowe stawienie się w jednostkach. To niezapowiedziane ćwiczenia. nadesłane/8 K-P BOT
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sygnał alarmowy dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Co się stało w nocy z 14 na 15 czerwca? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska