Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piją, powodują wypadki, zabijają i marnują sobie życie w więzieniu. Także na Kujawach i Pomorzu

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej można trafić do więzienia. Taki los spotyka najczęściej tych, którzy piją alkohol.
Za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej można trafić do więzienia. Taki los spotyka najczęściej tych, którzy piją alkohol. Mariusz Kapała
W placówkach Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy przebywa 694 osób skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Zobacz wideo: Dron obserwował kierowców na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

To dokładnie o 100 więcej niż pod koniec ubiegłego roku, gdy kary odbywało 594 kierowców. Jednak te dane trudno porównywać, ponieważ OISW w Bydgoszczy po zmianie struktury organizacyjnej od 1 stycznia br. objął więcej jednostek penitencjarnych. Oprócz tych w Bydgoszczy, Grudziądzu, Koronowie, Toruniu i Chojnicach doszły jednostki w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Wejherowie, Sztumie i Kwidzynie. Chodzi o zakłady karne, areszty śledcze i odziały zewnętrzne.

- W tych wszystkich jednostkach za wszystkie przestępstwa i z powodu podejrzenia o ich popełnienie (w przypadku oczekiwania na proces) osadzonych jest 7741 osób, w tym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji 694 – wyjaśnia nam kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Najwięcej osób, bo aż 562, siedzi za naruszenie art. 178a par. 1 Kodeksu karnego, czyli za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. To przestępstwo zagrożone jest maksymalną karą 2 lat pozbawienia wolności.

To też może Cię zainteresować

W 2021 roku na kujawsko-pomorskich drogach pijani kierowcy spowodowali 72 wypadki, w których zginęło 11 osób, a 86 osób zostało rannych.

- Tylko w 2021 roku w województwie kujawsko-pomorskim policjanci ujawnili 3138 przestępstw i 3079 wykroczeń polegających właśnie na prowadzeniu pojazdu przez osobę, która wcześniej spożywała alkohol lub zażywała narkotyki – wylicza st. asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Pomimo, że wśród kierowców istnieje bardzo duża świadomość dotycząca prowadzenia pojazdów przez osoby nietrzeźwe – zdecydowana większość kierowców deklaruje, że nie wolno pić alkoholu, jeśli zamierza się kierować pojazdem – to jednak nadal nietrzeźwi kierowcy stanowią duże zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Za wypadek „pod wpływem”

Wspomniane na wstępie 562 osoby siedzące w więziennych murach za jazdę „pod wpływem” to nie jedyna grupa kierowców skazanych za przestępstwa, do których doprowadził ich alkohol. Bowiem drugą najliczniejszą grupę – a to 66 osadzonych - stanowią skazani z art. 178 par. 1.

To sprawcy, którzy znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegli z miejsca zdarzenia, spowodowali bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym lub do tej katastrofy doprowadzili, ewentualnie spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub z ciężkimi obrażeniami ciała.

W takich przypadkach sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Nie warto naruszać zasad

Ale nie tylko alkohol jest tym czynnikiem, którzy może kierowcę zaprowadzić za kraty - 53 kierowców odbywa kary za naruszenie, chociażby nieumyślnie, zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała. Za to przestępstwo można powędrować za kraty na 3 lata.

6 osób skazano za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Karą jest od 6 miesięcy do lat 8 lat.

To też może Cię zainteresować

Także 6 osób odbywa kary z art 178a par. 2, który jest już uchylony, a dotyczył rowerzystów przyłapanych pod wpływem alkoholu. Ci osadzeni nadal figurują pod tym paragrafem, bowiem odbywają kary za inne, poważniejsze przestępstwa.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień karę odbywa jedna osoba (maksymalna sankcja to 2 lata).

Za kratami ku refleksji

- Służba Więzienna podejmuje wiele działań psychokorekcyjnych i edukacyjne dla sprawców przestępstw drogowych. Prowadzone są prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, spotów filmowych, które zmuszają osadzonych do refleksji. Ich celem jest uzmysłowienie, że tragedia może dotknąć każdego z nas, wystarczy bowiem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja, która zmienia całe życie – dodaje na koniec kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska