Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżdżą jak wariaci albo piją. Czasem trafiają za kraty. W Kujawsko-Pomorskiem siedzi ich prawie 600

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji na drogach można trafić za kraty. W naszym regionie kary odbywa za to prawie 600 osób
Za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji na drogach można trafić za kraty. W naszym regionie kary odbywa za to prawie 600 osób Fot. Mariusz Kapała
Hulaj dusza – piekła nie ma! Tak uważa bardzo wielu Polaków i na drogach robi co chce. Czasem jednak wpadają w ręce policji. Kary za kratami za ciężkie przewinienia odbywa w naszym regionie prawie 600 z nich.

Zobacz wideo: Jakie opony wybrać? Zimowe czy całoroczne?

W tym roku (do 17 listopada) kujawsko-pomorscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 1383 kierujących pojazdami mechanicznymi bez uprawnień. W całym 2020 roku było ich 1474.

- W jednostkach penitencjarnych podległych inspektoratowi przebywa 594 osadzonych, którzy popełnili przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, co stanowi 10,2 procent przebywających w jednostkach okręgu bydgoskiego – wylicza kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy. Dodajmy, iż jest to stan na 18 listopada br.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy obejmuje jednostki penitencjarne w całym woj. kujawsko-pomorskim i w powiecie chojnickim.

Pili, wpadli, więc siedzą

Najwięcej osób (530, w tym 12 tymczasowo aresztowanych) przebywa za kratami za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

To przestępstwo (art. 178a par. 1) zagrożone jest maksymalną karą 2 lat pozbawienia wolności.

Zabili albo zranili

Drugą grupę osadzonych (88 osób, w tym 5 tymczasowo aresztowanych) stanowią kierowcy skazani za spowodowanie, choćby nieumyślnie, wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu. Za to przestępstwo można trafić do więzienie na 8 lat. Najbardziej łagodna sankcja to 6 miesięcy.

To też może Cię zainteresować

Na trzecim miejscu (43 osadzonych, w tym jedna tymczasowo aresztowana) są kierowcy odbywający kary za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała (art. 177 par. 1). Za ten czym można pokutować za kratami do 3 lat.

Co grozi tym bez „prawka”

Tylko co z tymi, którzy jeżdżą publicznymi drogami bez uprawnień – nigdy ich nie zdobyli lub – co zdarza się częściej – zostały im czasowo odebrane?

Na 3 miesiące można odebrać kierowcy prawo jazdy na wniosek policji (formalnie robi to właściwe starostwo powiatowe) za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km na godz.

Nie każdy wie, że „papiery” można też stracić na pewien czas za przewożenie autem większej liczby pasażerów niż wynika to z dowodu rejestracyjnego. Każdy zaś powinien wiedzieć, że obligatoryjnie zatrzymuje się uprawnienia tym kierowcom, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), a nawet po użyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) lub za ucieczkę z miejsca wypadku. „Prawko można też stracić za przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów karnych (24 w normalnym przypadku i 20 przez kierowcę posiadającego uprawnienia od niecałego roku).

Ostrzej za złamanie zakazu sądowego

Kodeks karny (art. 180a) przewiduje za prowadzenie pojazdu mechanicznego po zwykłym cofnięciu uprawnień (nie sądowym) ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2. Ale w naszym regionie – jak wynika ze statystyki więziennej - nikt nie odbywa za to kary.

1 czerwca 2017 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która ma dyscyplinować łamiących sądowy (prawomocnego) zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za to przestępstwo (art. 244)przewidziano karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz utratę prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

To też może Cię zainteresować

- Takie osoby z pewnością odbywają karę w naszych jednostkach penitencjarnych, ale nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć "od ręki" ile ich jest. System komputerowy nie wygeneruje takich danych. Musielibyśmy przejrzeć wyroki wszystkich osadzonych – dodaje kapitan Agnieszka Wollmann.

Funkcjonariusze zatrzymują mnóstwo kierujących, którzy nie mieli prawa siadać za kierownicą.

- W tym roku, do 17 listopada, policjanci ruchu drogowego zatrzymali 1383 kierujących pojazdami mechanicznymi bez uprawnień. W całym 2020 roku było ich 1474 – informuje podinsp. Adam Sobecki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska