W programie centrów zdrowia psychicznego uczestniczyć będzie 29 - wybranych przez Ministra Zdrowia - placówek z całego kraju. Celem programu jest zmiana modelu opieki psychiatrycznej na taki, który da chorym szansę powrotu do normalnego funkcjonowania. Chory, leczony w ramach programu, będzie pozostawał we własnym środowisku.
- Przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego w ramach modelu centrów zdrowia psychicznego umożliwia przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, a przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiągnięcie lepszych efektów terapeutycznych - mówił rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas dzisiejszej wizyty w Toruniu.
Rozbudowa szpitala na toruńskich Bielanach [zdjęcia]
Z opieki w ramach pilotażu w Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Mickiewicza skorzystają Torunianie w wieku 18-65 lat.
- Pacjent od razu będzie miał określany indywidualny plan terapii - nie tylko potrzeby zdrowotne (farmakoterapia, psychoterapia), ale określimy też potrzeby socjalne, zawodowe oraz jakie jest wsparcie ze strony rodziny i będziemy starali się ją włączyć w proces terapeutyczny - informuje Ewa Kordyjak-Starczewska, koordynator ds. psychiatrii w WSZZ w Toruniu.
Jedną z nowości w procesie leczenia psychiatrycznego będzie wprowadzenia asystenta zdrowienia - osoby, która przeszła kryzys psychiczny i będzie mogła wspomóc pacjentów w trakcie terapii.
- Jest to bardzo dobry pomysł, który się sprawdza w wielu krajach zachodniej Europy - zaznacza Bartłomiej Chmielowiec.
Mateusz Morawiecki: - Rozwój polskiej rodziny jest najważniejszy.
źródło: TVN24/x-news