Jeszcze w tym roku ma ruszyć przebudowa bydgoskiego Starego Rynku, a tymczasem nie ustają dyskusje wokół projektu zaprezentowanego radnym pod koniec czerwca na sesji.
Swoją wizję tego, jak ma wyglądać Stary Rynek zaprezentowali radni Prawa i Sprawiedliwości.
Trasa podziemna na Starym Rynku w Bydgoszczy?
- Rewitalizacja to życie, a co obecnie zachęca ludzi do przyjścia na Stary Rynek? Ogródki piwne?- pyta radny Stefan Pastuszewski. - Byłem na wrocławskim rynku i prawie serce mi pękło.
- Proponowane zmiany nie przyciągną na Stary Rynek ani turystów ani mieszkańców - mówią radni Prawa i Sprawiedliwości i apelują do prezydenta Rafała Bruskiego o podzielenie rewitalizacji rynku na etapy.
W pierwszym etapie radni PiS proponują odsłonięcie piwnic ratusza i utworzenie trasy turystycznej. - W mniejszych od Bydgoszczy są takie trasy i cieszą się ogromną popularnością - przekonuje radny Krystian Frelichowski.
- Wspominał o tym już dawno Jerzy Sulima Kamiński, poparł go również Andrzej Szwalbe - argumentuje Stefan Pastuszewski.
Zdaniem radnego Pastuszewskiego, niezbędna jest też odbudowa zachodniej pierzei, gdzie radny proponuje stworzenie trasy widokowej.
Tymczasem zgodnie z propozycjami architektów, w miejscu zachodniej pierzei ma powstać fontanna.
- Widać, że prezydent nie ma serca konsultacji. Zachowuje się tak, jakby chciał jak najszybciej wydać pieniądze - twierdzi radny.
Z kolei radna Grażyna Szabelska protestuje przeciwko przenoszeniu Pomnika Walk i Męczeństwa. Projektanci z GM Architekci proponują, by przesunąć go bliżej północnej pierzei rynku.
- Dziś pomnik stoi w historycznym miejscu. Przenoszenie go to krok w stronę zapomnienia - argumentuje. - Nie wyobrażam sobie, by przesunąć pomnik choćby o centymetr - dodaje. I zapowiada, że jest gotowa „zainicjować nawet szerszy społeczny ruch do obrony pomnika”.
Popiera ją radny Pastuszewski. - Przyglądałem się turystom na rynku. Pomnik to jedyny charakterystyczny punkt, na tle którego się fotografują - mówi.
Prezydent Rafał Bruski przekonuje tymczasem, że dyskusja na temat Starego Rynku trwa na tyle długo, iż warto w końcu zacząć prace, a nie w nieskończoność dyskutować. Zdaniem prezydenta, zaproponowany projekt jest uniwersalny i nie powinien wzbudzać kontrowersji.
Konsultacje społeczne w sprawie Starego Rynku zakończyły się 17 lipca.
Radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają tymczasem, że będą starali się zablokować zaprezentowany już projekt przebudowy Starego Rynku.
Jaki Stary Rynek?
- Chodniki znajdujące się przy pierzejach zostaną poszerzone. Zostaną wyłożone granitowymi płytami. Nawierzchnie, po których będą jeździły auta, będą wykonane z kamiennej kostki rzędowej. Centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym o zróżnicowanych wymiarach. W miejscu zachodniej pierzei architekci zaprojektowali niską fontannę. We części wschodniej Starego Rynku, gdzie znajdują się obecnie ogródki piwne, wszystkie parasole zostaną ujednolicone. W nawierzchni znajdą się stałe elementy wyznaczające stałe miejsce ich rozstawiania.
- Wyremontowane zostanie też oświetlenie. Słupy w formie pastorałów zostaną poddane renowacji oraz wyposażone w kaskadowe konstrukcje kwietnikowe. Zmienią kolor na grafitowy. Zniknie znajdująca się na środku placu latarnia.
- Stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona w miejsce wylotu ul. Niedźwiedzia.