MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2024. Szykuje się rekordowa podwyżka!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na Kujawach i Pomorzu zatrudnienie najbardziej zwiększyło się u  osób z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym.
Na Kujawach i Pomorzu zatrudnienie najbardziej zwiększyło się u osób z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym. Archiwum/Polska Press/zdjęcie ilistracyjne
Padła propozycja, żeby od stycznia 2024 roku najniższa pensja wzrosła o 500 zł brutto miesięcznie, a od lipca o kolejne 250 zł, czyli razem aż 750 zł. Gdyby tak się stało, to będzie rekordowy wzrost minimalnej płacy!

Od początku tego roku najniższe wynagrodzenie wynosi 3490 zł brutto miesięcznie, a od lipca zostanie podniesiona do 3600 zł brutto. To o 590 zł i 19,6 proc. więcej w porównaniu do minimalnej płacy w 2022 roku (3010 zł brutto). NSZZ „Solidarność” chce, by od stycznia 2024 roku najniższa pensja wzrosła o 500 zł brutto miesięcznie i od lipca o kolejne 250 zł, czyli razem 750 zł.

„Lepiej dać... 1000 zł wypłaty”

Na stronie „Solidarności” czytamy m.in., że związek oczekuje „wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej na poziomie 12,71 proc., płacy minimalnej i podwyżek w budżetówce na poziomie 20 proc. oraz wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na poziomie 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Zgodnie z tym wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku powinna wynosić finalnie 4325 zł brutto”.

Związkowcy uzasadniają swoją decyzję spadkiem wartości realnych wynagrodzeń wynikającym z wysokiej inflacji.

To jest na pewno dobra informacja dla pracowników.

4325 zł brutto to będzie jakieś 3300 zł na rękę, czy to dużo przy obecnych cenach? Już widzę, jak się zaraz oburzą pracodawcy, że znów muszą płacić więcej, a oni przecież tacy biedni - mówi nam anonimowo pracownica jednej z bydgoskich piekarni. - Gdyby nie przymus minimalnej, to by ludzie pracowali za 1000 zł miesięcznie. Zarabiam najniższą, czyli dziś 3490 zł brutto, 2700 zł na rękę. Po opłaceniu rachunków zostaje mi 900 zł na życie, a raczej przeżycie.

Innego zdania są przedsiębiorcy.

- Jeśli ktoś nie ma własnej firmy nigdy nie rozumie, skąd biorą się pieniądze. Przedsiębiorca nie dodrukuje ich dla pracowników, gdy urzędnicy sobie wymyślą kolejny wzrost najniższego wynagrodzenia. Gdyby mieli płacić z własnych kieszeni, szybko zapomnieliby o podwyżkach - to opinia, którą usłyszeliśmy od mechanika z Inowrocławia, który zatrudnia trzy osoby. - Większa minimalna to dwa wyjścia dla przedsiębiorców. Będą albo zamykać biznesy, albo będą zwalniać ludzi, bo jak na to wszystko zarobić? Wzrost cen nie dotyczy tylko pracowników, nas też i to jeszcze bardziej.

Podwyżka uderzy w w przedsiębiorców i zatrudnienie - uważa Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu ds. budżetu i wynagrodzeń w Radzie Dialogu Społecznego. - W miejsce realnych działań łagodzących następstwa inflacji i kryzysu energetycznego przedsiębiorcy otrzymują kolejną złą informację, której skutkiem z pewnością będzie wzrost bezrobocia.

Płaca minimalna rośnie, bezrobocie spada

  • Wraca też temat unijnej dyrektywy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia.
  • Jak wskazują eksperci Business Centre Club (BCC), europejskie przepisy zakładają m.in., że minimalne wynagrodzenie powinno stanowić 50 proc. średniej krajowej.
  • Oznacza to, że płaca minimalna w Polsce powinna wynosić 4130 zł brutto (3145 zł netto), a więc o 640 zł więcej niż obecnie.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, powiedział w rozmowie z „Super Expressem”, że polski rząd wdroży w całości dyrektywę o płacy minimalnej: „Będąc członkiem UE, zmierzamy z zarobkami w stronę warunków europejskich. Jednak musimy wpierw dokonać zmian w obecnych przepisach”.

Tymczasem spada bezrobocie - w kwietniu wyniosło 5,2 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej. Na Kujawach i Pomorzu stopa bezrobocia sięga 7,8 proc. Coraz więcej osób pracuje.

- Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w czwartym kwartale zeszłego roku na Kujawach i Pomorzu pracowało 937 tys. osób w wieku 15-89 lat - powiedziała nam niedawno Mariola Wilmanowicz, kierownik Wydziału Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. - W porównaniu do analogicznego okresu 2021, liczba zatrudnionych wzrosła o 10 tys. osób.
Dodajmy, że np. w 2019 roku w Kujawsko-Pomorskiem pracowało 850 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska