- Za możliwość łowienia z brzegu, lodu i z jednostki pływającej – opłata wzrasta do 250 zł. Mowa jest jednak o kosztach na cały rok – wyjaśnia Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Bydgoszczy.
Prawo do amatorskiego połowu ryb w danym roku kalendarzowym (od 1 stycznia do 31 grudnia) nabywają osoby, które posiadają przy sobie imienne zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez dyrektora RZGW w Bydgoszczy, kartę wędkarską (z wyjątkiem przypadków opisanych w ustawie o rybactwie śródlądowym).
Rzecz jasna są także opłaty ulgowe i te wynoszą odpowiednio 110 i 160 zł. Ulgi przysługują młodzieży szkolnej do 18. roku życia. Aby potwierdzić uprawnienie do ulgi, wystarczy okazać przy kontroli dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek (legitymacja szkolna).
W RZGW można także wykupić zezwolenia okresowe na jeden dzień (30 zł), trzy dni (60 zł), siedem (90 zl) i 14 dni (140 zł).
Można zapłacić elektronicznie
Opłat dokonuje się za pomocą bankowości elektronicznej lub tradycyjnie na poczcie lub w banku.
Potwierdzenie wpłaty wraz z danymi wędkarza tj. imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer karty wędkarskiej, należy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected] lub pocztą na adres: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy PGW Wody Polskie, al. Adama Mickiewicza 15, 85-071 Bydgoszcz, tel. kontaktowy +48 (52)-339-11-27.
To już 61 zbiorników i 3 rzeki
RZGW w Bydgoszczy udostępnia wędkarzom w tym roku 61 zbiorników wodnych i 3 rzeki o łącznej powierzchni 3.333 ha. Bydgoska dyrekcja administruje Regionem Wodnym Noteci, zatem zachodnią częścią województwa kujawsko pomorskiego, a także fragmentami województw wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Pozostałe wody w Kujawsko-Pomorskiem, w zlewni Wisły, podlegają RZGW w Gdańsku i Warszawie.
To też może Cię zainteresować
- Nasza dyrekcja będzie w tym roku starać się poszerzyć liczbę obwodów rybackich dla amatorskiego połowu ryb. W dalszym ciągu będziemy zarybiać jeziora i rzeki – dodaje Edyta Rynkiewicz.
Intensywne zarybianie prowadzono jesienią i na początku zimy ubiegłego roku.
Od 2023 roku na liście obwodów rybackich udostępnionych do amatorskiego połowu ryb wyróżnione są wody pstrągowe i sandaczowe, co wynika z konieczności wprowadzenia dodatkowych ograniczeń w sposobach i terminach połowu.
W wodach pstrągowych dopuszczalny jest tylko amatorski połów ryb metodą muchową lub spinningową. W wodach sandaczowych natomiast ograniczono możliwość połowu ryb z jednostek pływających na okres od 1 czerwca do 20 grudnia.
