- Jesteśmy na etapie kompletowania wniosku i rozmów z naszym partnerem, czyli uczelnią wyższą i mamy nadzieję, że Grudziądzka Szkoła Pielęgniarstwa ruszy od lutego 2019 roku - mówi Katarzyna Ziejka, zastępca dyrektora do spraw pielęgniarstwa. - Jeśli chodzi o nasz szpital, to mamy bogatą bazę lokalową, sprzętową, a także niezbędną i doświadczoną kadrę medyczną.
Skąd pomysł na taki projekt?
- Deficyt pielęgniarek jest tendencją ogólnopolską, a my niestety, nie jesteśmy wyjątkiem - przyznaje Katarzyna Ziejka. - Ciągłość opieki pielęgniarskiej jest zachowana dzięki temu, że panie pracują bardzo dużo godzin. Możemy też liczyć na koleżanki, które osiągnęły wiek emerytalny i nas wspomagają.
Średni wiek pielęgniarek to 51 lat. W grudziądzkim szpitalu pracują pielęgniarki, które mają też 53 czy 54 lata. W tej chwili na każdym oddziale jest odczuwalny brak tego personelu.
ZOBACZ TEŻ: Nowa pracownia endoskopowa dla dzieci w grudziądzkim szpitalu [zdjęcia, wideo]
Szpital przymierzając się do otworzenia szkoły pielęgniarskiej ma w zamiarach kształcenie studentów na studiach pierwszego stopnia. Na miejscu miałyby odbywać się zajęcia teoretyczne i praktyczne. - Zainteresowani studiami będą mogli liczyć na stypendium i pewne zatrudnienie po ukończeniu nauki - dodaje dyrektor Ziajka. - Absolwenci będą podpisywali zobowiązanie o tym, że po studiach przez określony czas będą pracowały na naszych oddziałach.
Dyrektor szpitala Marek Nowak, zapewnia że jest spokojny o realizację tego projektu gdyż od kilku miesięcy wspiera go Andrzej Guzowski, jeden z pięciu kandydatów na prezydenta Grudziądza z ramienia PiS-u. - Bez pewnego wsparcia, ten wniosek oczekiwałby w kolejce - mówi Marek Nowak.
Wolontariusze idą do starszych
Szpital wraz ze Stowarzyszeniem „Oddech nadziei” chce także stworzyć Centrum Wsparcia dla Osób Chorych i Seniorów. - Ale także pomyśleliśmy o rodzinach tych pacjentów, którzy na co dzień sprawują nad nimi opiekę - mówi Magdalena Pyszora - Załoga, prezes stowarzyszenia. - By działać kompleksowo, zadbaliśmy o to, by powstało kilka przedsięwzięć.
Jedno już działa. To biuro konsultacyjne, które funkcjonuje w budynku po starym szpitalu we wtorki i czwartki w godz. 15-18. - Jego celem jest edukacja rodzin, które mierzą się z trudami opieki i pielęgnacji nad chorymi: od wykonania toalety poprzez karmienie kończąc na informacjach dotyczących szukania wsparcia - wyjaśnia Magdalena Pyszora - Załoga.
CZYTAJ TEŻ:"To kolos na glinianych nogach". Eksperci ocenili szpital w Grudziądzu
W planach jest też powołanie Ośrodka Wolontariatu. - Chcemy przeszkolić 70 osób, które będą odwiedzały chorych w domach i pomagały w pielęgnacji, ale również towarzyszyli swoim podopiecznym, by mniej odczuwali samotność - tłumaczy Magdalena Pyszora - Złoga.
Najważniejszym jednak punktem całego projektu jest otworzenie „Przystani” czyli domu dziennego pobytu, który miałby działać w godz. 7 - 16. Tzw. „przedszkole dla seniorów”. - To wyjście naprzeciw rodzinom starszych osób. Seniorzy będą przebywali w „Przystani”, a domownicy w tym czasie będą mogli pracować zawodowo lub zwyczajnie wyjść do kina czy teatru, nie martwiąc się o opiekę nad swoimi bliskimi - dodaje prezes „Oddechu nadziei”. - Będzie też zapewniony dowóz.
Szpital na realizację senioralnego projektu sięga po pieniądze zewnętrzne. Trwają konkursy.