Migracja płazów rozpoczyna się zawsze wiosną, trwa więc w najlepsze. Dobrze widać je na drogach, ścieżkach rowerowych oraz na chodnikach. Często są niemrawe, można rzec senne, poruszają się z trudem, bo niedawno wybudziły się z hibernacji. Choć w Polsce są pod ścisłą ochroną, to nie mają szans w starciu z pojazdami, nawet z rozpędzonym rowerem.
Wiele ich ginie pod kołami
Przekroczenie ruchliwej ulicy może być dla nich bardzo trudne, a czasem kończy się tragicznie. Mimo wysiłków przyrodników i drogowców nadal bardzo dużo płazów ginie wiosną na drogach – alarmuje Zarząd Dróg Miejskich i Kumunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Toteż drogowcy robią wszystko, by pomóc płazom w dotarciu do najbliższych zbiorników wodnych. Wiosna to też czas wzmożonej aktywności jeży i wiewiórek. O szlakach migracyjnych tych zwierząt, informują w Bydgoszczy specjalne znaki.
To też może Cię zainteresować
Stosuje się także specjalne niskie ogrodzenia uniemożliwiające wejście płazów na jezdnię lub drogę rowerową. Podobnie zabiegi stosuje się w pobliżu zbiorników wodnych w innych miastach regionu. Tam, gdzie jest to możliwe, zwłaszcza przy przebudowie dróg pozamiejskich (powiatowych, wojewódzkich i krajowych), projektuje się przejścia dla płazów i innych małych zwierząt pod drogami. Jest to zresztą wymóg ujęty w decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach budowy danej drogi.
- Tak robi się teraz przy wszystkich nowych inwestycjach. Dzięki przepustom pod drogami płazy i inne małe zwierzęta mogą swobodnie pokonać daną drogę – zapewnia Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Żab i innych płazów nie da się powstrzymać innymi metodami, bo wiosenne migracje mają wpisane w pamięć genetyczną.
Populacja gwałtownie maleje
Przyrodnicy zwracają uwagę na malejącą liczbę stawów i starorzeczy, na celowe prostowanie rzek, które są naturalnymi miejscami rozrodu płazów (tam samce i samice łączą się w pary), a jednocześnie na coraz więcej sztucznych przeszkód na trasach migracji tych małych zwierząt, co wpływa na zmniejszanie ich populacji. W ostatnich 10 latach zredukowana została o 40 procent - dowodzą badania.
A płazy są ważnym elementem łańcuch pokarmowego, stanowią pożywienie dla wielu gatunków ptaków, drapieżnych ssaków i ryb. Dlatego tak ważna jest ich ochrona.
Uwaga: jeż idzie, wiewiórka przebiega!
W ostatnich latach na kilkunastu drogach Bydgoszczy można też zauważyć znaki drogowe, które mają zwrócić uwagę kierowców na migrujące zwierzęta. Są to zwykle jeże i wiewiórki.
Znaki ustawiono w sąsiedztwie terenów parkowych, które zamieszkują między innymi jeże i wiewiórki. Oczywiście większe szanse na uniknięcie śmierci mają skoczne i szybkie wiewiórki, ale nawet one czasem
giną pod kołami.
