MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wiosenne zarybianie Regionu Wodnego Noteci. Do jezior trafiła już sielawa

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Do jezior w zlewni Noteci trafiły w tym roku już 3 miliony sztuk narybku sielawy. Pożywią się nim szczupaki i okonie
Do jezior w zlewni Noteci trafiły w tym roku już 3 miliony sztuk narybku sielawy. Pożywią się nim szczupaki i okonie RZGW Bydgoszcz
W Regionie Wodnym Noteci rozpoczęło się pierwsze, wiosenne zarybianie. Do sześciu jezior na trzech obwodach rybackich trafił narybek sielawy.

- Kolejny rok, to kolejny sezon zarybieniowy. Rozpoczynamy pierwsze, wiosenne zarybianie wylęgiem sielawy – mówi Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe (chłód i deszcze) zarybienia odbyły się nie jednorazowo, a w dwóch terminach.

200 tysięcy sztuk narybku sielawy trafiło do Jeziora Wilczyńskiego znajdującego się w zlewni kanału Ostrowo – Gopło. To obwód rybacki nr 1 (poz. 273) w gminie Wilczyn. 800 tys. sztuk zasiliło Jezioro Budzisławskie w tej samej zlewni kanału Ostrowo – Gopło i tym samym obwodzie rybackim nr 1 (poz. 271), ale w gminie Kleczew.

To też może Cię zainteresować

Do jezior w obwodzie rybackim nr 2 (poz. 501), które łączy Mierzęcka Struga (w gminie Dobiegniew) wpuszczono: do Jeziora Lipie (Długie) 850 tys. sztuk narybku, do jeziora Słowa (Szmaragdowego) także 850 tys. i do jeziora Osiek (Chomętowskiego) 300 tysięcy.

W sumie do wód o charakterze sielawowym wpuszczono 3 mln sztuk wylęgu sielawy.

Rybkami pożywią się szczupaki i okonie

- To ma ogromne znaczenie dla jezior o charakterze sielawowym, których z roku na rok ubywa. W procesie eutrofizacji i pogarszania się warunków ichtiofauna przekształca się, a sielawa zanika – wyjaśnia Edyta Rynkiewicz.

Dodaje, że dla wędkarzy sielawa jest obiektem czysto teoretycznych rozważań, gdyż nie poławia się jej amatorsko, to jednak ta ma ogromne znaczenie dla całego łańcucha pokarmowego, a jej obecność w jeziorze gwarantuje utrzymanie pięknych okazów szczupaków i okoni.

RZGW w Bydgoszczy dziękuję za pomoc w akcji członkom Społecznej Straży Rybackiej Miłośników Trzech Jezior, którzy zawsze bez względu na czas i pogodę aktywnie uczestniczą w zarybieniu. Pomagają planować zarybianie, służą sprzętem i siłą ludzką, a ponad wszystko dzielą się wiedzą o swoich wodach, dając niezbędną podstawę do prawidłowego zarybiania wód.

Zarybienia są podstawą rybackiej gospodarki wodami w Polsce oraz elementem prowadzonej przez „Wody Polskie” racjonalnej gospodarki rybackiej. Wszystko dla poprawy ichtiofauny oraz jakości polskich rzek i jezior. Gatunki ryb dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu.

* Na wodach administrowanych przez RZGW w Bydgoszczy funkcjonuje 36 zwykłych obwodów rybackich, 2 na wodach pstrągowych i 7 na wodach sandaczowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska