- Kolejny rok, to kolejny sezon zarybieniowy. Rozpoczynamy pierwsze, wiosenne zarybianie wylęgiem sielawy – mówi Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe (chłód i deszcze) zarybienia odbyły się nie jednorazowo, a w dwóch terminach.
200 tysięcy sztuk narybku sielawy trafiło do Jeziora Wilczyńskiego znajdującego się w zlewni kanału Ostrowo – Gopło. To obwód rybacki nr 1 (poz. 273) w gminie Wilczyn. 800 tys. sztuk zasiliło Jezioro Budzisławskie w tej samej zlewni kanału Ostrowo – Gopło i tym samym obwodzie rybackim nr 1 (poz. 271), ale w gminie Kleczew.
To też może Cię zainteresować
Do jezior w obwodzie rybackim nr 2 (poz. 501), które łączy Mierzęcka Struga (w gminie Dobiegniew) wpuszczono: do Jeziora Lipie (Długie) 850 tys. sztuk narybku, do jeziora Słowa (Szmaragdowego) także 850 tys. i do jeziora Osiek (Chomętowskiego) 300 tysięcy.
W sumie do wód o charakterze sielawowym wpuszczono 3 mln sztuk wylęgu sielawy.
Rybkami pożywią się szczupaki i okonie
- To ma ogromne znaczenie dla jezior o charakterze sielawowym, których z roku na rok ubywa. W procesie eutrofizacji i pogarszania się warunków ichtiofauna przekształca się, a sielawa zanika – wyjaśnia Edyta Rynkiewicz.
Dodaje, że dla wędkarzy sielawa jest obiektem czysto teoretycznych rozważań, gdyż nie poławia się jej amatorsko, to jednak ta ma ogromne znaczenie dla całego łańcucha pokarmowego, a jej obecność w jeziorze gwarantuje utrzymanie pięknych okazów szczupaków i okoni.
RZGW w Bydgoszczy dziękuję za pomoc w akcji członkom Społecznej Straży Rybackiej Miłośników Trzech Jezior, którzy zawsze bez względu na czas i pogodę aktywnie uczestniczą w zarybieniu. Pomagają planować zarybianie, służą sprzętem i siłą ludzką, a ponad wszystko dzielą się wiedzą o swoich wodach, dając niezbędną podstawę do prawidłowego zarybiania wód.
Zarybienia są podstawą rybackiej gospodarki wodami w Polsce oraz elementem prowadzonej przez „Wody Polskie” racjonalnej gospodarki rybackiej. Wszystko dla poprawy ichtiofauny oraz jakości polskich rzek i jezior. Gatunki ryb dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu.
* Na wodach administrowanych przez RZGW w Bydgoszczy funkcjonuje 36 zwykłych obwodów rybackich, 2 na wodach pstrągowych i 7 na wodach sandaczowych.
