Głosowanie - na zgłoszonych do tej pory belfrów i placówki już się rozpoczęło. Przyjmowanie zgłoszeń kończymy w poniedziałek, 19 listopada (można to zrobić za pośrednictwem www. pomorska.pl/nauczyciel). Głosowanie w etapie powiatowym zakończy się 5 grudnia o godz. 21.
Dziś przybliżamy sylwetki kilku liderów z regionu.
Agnieszka Rogozińska prowadzi w kategorii nauczyciel szkół ponadgimnazjalnych w powiecie brodnickim. Uczy matematyki w III LO w Brodnicy. W ub. roku otrzymała awans na nauczyciela dyplomowanego. Pracuje w zawodzie od 2004 r. Na początku w gimnazjum w Bydgoszczy, obecnie w Brodnicy. - Zawsze lubiłam matematykę i chciałam zostać nauczycielką. Nie myślałam o innym zawodzie. Lubię pracę z dziećmi i młodzieżą - mówi Agnieszka Rogozińska. Zamiłowanie do cyferek odziedziczyła po mamie - z zawodu księgowej.
Jak być dobrym nauczycielem? Jest jakiś sposób na uczniów? - Przede wszystkim trzeba być wyrozumiałym, mieć czas, by wytłumaczyć i być przyjaźnie nastawionym do ucznia - zdradza matematyczka. - Staram się mieć takie podejście do moich uczniów, by wiedzieli, że mogą na mnie liczyć. Przyjść, zapytać, jeśli potrzebują pomocy, nie tylko w trakcie lekcji, ale również w czasie wolnym - zapewnia.
Nowością w tegorocznym plebiscycie jest kategoria „nauczyciel akademicki”. W tej kategorii ponad tysiąc głosów zgromadził już mgr inż. Maciej Rakowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jako pedagog pracuje od 12 lat, a ze studentami od dwóch. Specjalizuje się w informatyce, BHP oraz logistyce. - Chęć ciągłego doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji doprowadziły mnie do WSB. Będąc na drugim roku studiów MBA otrzymałem propozycję współpracy i prowadzenia zajęć. Bardzo się ucieszyłem, ponieważ zauważyłem, że uczelnia bardzo duży nacisk kładzie na praktyczną wiedzę przekazywaną przez wykładowców, a nie tylko samą teorię - zaznacza Maciej Rakowski. - Największą satysfakcją jest fakt, że studenci będący w zawodzie już kilka lat w dziedzinie BHP, dostrzegają potrzebę uczestniczenia w zajęciach i widząc mnie na korytarzu cieszą się z faktu, że mamy razem zajęcia już w kolejnym semestrze.
Anna Drwencka - nauczycielka w SP w Sosnowie (powiat rypiński) pozostaje w gronie liderów w kategorii nauczycieli klas IV-VIII i gimnazjum). Uczy historii, jest opiekunem gazetki szkolnej ukazującej się od niemal 20 lat, która początkowo była wydawana w rękopisie. - Pracuję w zawodzie od 30 lat i ta praca daje mi dużo satysfakcji. Miło zaskoczyła mnie nominacja do Plebiscytu. Najpierw pomyślałam, że to żart, a później się ucieszyłam, że ktoś docenia to co robię. Mamy fantastyczną młodzież, chętną do wielu inicjatyw. Praca w szkole wymaga ciągłego kształcenia, by nie popaść w rutynę i nadążać za licznymi zmianami. Ten rok jest wyjątkowy, ze względu na 100-lecie niepodległości. Wspólnie z uczniami zrobiliśmy filmik o Czesławie Lissowskim i wygraliśmy w kuratoryjnym konkursie „Przystanek Niepodległa” . W nagrodę pojedziemy na wycieczkę do Gdańska - mówi pani Anna.
Zwycięzcy z powiatów awansują do wojewódzkiego finału. Głosowanie tu rozpocznie się w piątek, 7 grudnia i będzie trwało do 14 grudnia, do godz. 21.
Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!