Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pługi i solarki są już gotowe. Tylko zimy nie widać

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Grzegorz Golasiński
Początek listopada przyniesie w naszym regionie ocieplenie. Krótkie, bo już w połowie przyszłego tygodnia zacznie się ochładzać. Drogowcy są na to przygotowani.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy informuje o tym, jak wyglądać będzie zimowe utrzymanie dróg na przełomie 2019 i 2020 roku. A do utrzymania jest 1681 km dróg. Łączna długość dróg posypywanych wyniesie 839 km.

Na drogach wojewódzkich najwyższym standardem utrzymania jest drugi - strategiczny dla komunikacji regionu. W tym standardzie jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości i posypywana na całej długości. Dopuszcza się cienką warstwę zajeżdżonego śniegu nie utrudniająca ruchu oraz występowanie śliskości (do 4 godzin po ustaleniu tego zjawiska).

Zakres oraz technologia prac wynikają z aktualnie obowiązujących standardów, którym przypisane są minimalne poziomy utrzymania nawierzchni jezdni oraz dopuszczalne odstępstwa od standardu (w warunkach opadów śniegu lub śliskości) oraz dopuszczalny maksymalny czas występowania tych odstępstw.

ZDMiKP w Bydgoszczy podsumowało wydatki na akcję "Zima". Kwoty są spore!

W przypadkach skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych (zawieje i zamiecie śnieżne, długotrwałe burze śnieżne niweczące efekty odśnieżania), utrzymanie standardu docelowego może być niewykonalne. Wtedy drogowcy będą starać się odśnieżyć tylko jeden pas ruchu i organizować ruch przy wsparciu policji.

Jak informuje Mirosław Kielnik, zastępca dyrektora ZDW ds. utrzymania infrastruktury, od 1 listopada 2019 do do 31 marca 2020 roku w centrali ZDW oraz w rejonach działać będą punkty informacyjno - dyspozycyjne. Działać będą w stanie A lub B - w zależności od warunków atmosferycznych.

Stan A - w normalnych warunkach zimowych, tj. nieintensywnych opadach śniegu lub gołoledzi spowodowanej niskimi temperaturami oraz śliskością śniegową. Dyżury pełnione będą w centrali ZDW w godz. 6.00 14.00, w rejonach ZDW w godz. 4.00- 22.00.

Stan B - w przypadku intensywnych, ciągłych i długich opadach śniegu, silnych wiatrach lub marznącej mżawki. Dyżury w centrali w godz. 6.00 22.00, w rejonach całą dobę.

Na śnieg wciąż czekamy, ale akcja „Zima” w Bydgoszczy już trwa

W razie przerw w ruchu na drogach dyżury pełnione będą całodobowo. Informacja o zimowym utrzymaniu dróg według stanu na godz. 6.00, 12. 00 i 18.00 przesyłana będzie do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy.

Informacje te będą także dostępne z godzinnym poślizgiem (czyli o 7.00, 13.00 i 19.00) pod adresem http://geoportal.zdw-bydgoszcz.pl (w zakładce "Utrudnienia w ruchu" oraz "Komunikaty o drogach"). Informacje będzie można tel. (52) 345 33 17 / tel. kom. 666 306 898

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska