https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po raz dziesiąty podzielili się opłatkiem [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Żnińskie Towarzystwo Kultury po raz dziesiąty zaprosiło swoich przyjaciół i sympatyków na spotkanie opłatkowo - noworoczne.

To jedyne w swoim rodzaju spotkanie w hotelu "Martina" rozpoczął od kolędy chór Moniuszko. Potem uroczystość otworzyła Katarzyna Barbara Rodziewicz.
Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury, podsumował to, co w organizacji wydarzyło się w ciągu dwóch ostatnich lat.

Mówił o jubileuszu 50-lecia ŻTK, wystawie w Muzeum Ziemi Pałuckiej, uroczystej akademii w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, odsłonięciu trzech tablic, wydaniu pięciu książek oraz o jubileuszu 500-lecia urodzin Klemensa Janickiego (tutaj towarzystwo współpracowało ze żnińskim ratuszem oraz szkołą w Januszkowie). Wspomniany jubileusz był okazją do wydania dwóch książek: "Zdrowie Klemensa Janickiego z apteką w tle 1516-2016" Aleksandra Kuehna oraz "Poeta Laureatus czyli życie i dzieło Klemensa Janickiego 1516-1543" autorstwa Ignacego Lewandowskiego. W tym czasie zorganizowano dwa zjazdy działaczy sportów motorowodnych oraz spotkania w pałuckich bibliotekach ze Stanisławem Srokowskim, autorem książek, na podstawie których nakręcono film "Wołyń".
Nie zabrakło wspomnień o zmarłych: Leonie Blechingerze, Zbysławie Pilarskim, Hubercie Kurczewskim i Józefie Kowalkiewiczu.

Dobudują brakujące skrzydło muzeum?

Jeśli chodzi o plany i marzenia na przyszłość, prezes Czarnecki wymienia wydanie poszerzonego folderu o Muzeum Sportów Motorowodnych i książkę o tym sporcie w Żninie. Chce także zorganizować wystawę malarską i fotograficzną ze zbiorów Stefana Czarneckiego i Marka Gałązki.

Po raz dziesiąty podzielili się opłatkiem [zdjęcia]
Szymon Cieślak

- Marzy mi się odsłonięcie popiersia Klemensa Janickiego i galeria zasłużonych działaczy kultury w siedzibie towarzystwa. Mogliby się tam znaleźć m.in. Janusz Księski, Elżbieta Żurawska, Zbigniew Skorwider i Andrzej Rosiak - powiedział Stefan Czarnecki.
Do bardziej śmiałych wyzwań, które zamierza podjąć ŻTK, jest budowa prawego skrzydła Muzeum Ziemi Pałuckiej, czyli magistratu.

- Interesują mnie też losy sufraganii. W tej sprawie jesteśmy w kontakcie z proboszczem i prymasem - dodał.

Prezes Stefan Czarnecki zdradził także, że chciałby powołać fundację, która zajmie się rekonstrukcją bramy toruńskiej w Żninie (przy moście na ul. 700-lecia) wraz z fragmentem muru obronnego.

Uhonorowani

Podczas tegorocznego spotkania opłatkowo - noworocznego towarzystwo uhonorowało Centrum Kształcenia Ustawicznego z okazji 15-lecia tej instytucji (nagrodę odebrała dyrektor Joanna Purczyńska), podobny medal otrzymała rodzina śp. Zbysława Pilarskiego (za jego zaangażowanie), a Zdzisław Małecki odebrał przyznany mu dwa lata wcześniej medal wybity z okazji zjazdu działaczy motorowodnych.

Po raz dziesiąty podzielili się opłatkiem [zdjęcia]
Szymon Cieślak

Danuta i Wacław Górni, właściciele P.W. Inter-Vax, odebrali nagrodę w postaci głowy bogini urodzaju Ceres. Nagrodę przyznano "w dowód uznania za tworzenie firmy, która jest dumą, zadowoleniem i radością wielu ludzi".
W czasie oficjalnej części spotkania głos zabrali Jerzy Derenda, wiceprezes Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP w Warszawie i prezes TMMB w Bydgoszczy, wnuczka Wandy Dobaczewskiej - Helena Dobaczewska-Skonieczka i burmistrz Robert Luchowski.
Były też życzenia, opłatek, lampka szampana wypita za pomyślność w nowym roku i kolacja wigilijna.

Czytaj także: Na DW 254 pięć rond, ale zbraknie ścieżek [zdjęcia]

INFO Z POLSKI odc.17 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju:

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lorus

Komuniści medale dostają. Piękną mamy Polskę.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska