69.rocznica wyzwolenia obozu w Potulicach
Choć obóz wyzwolono zimą, to w kwietniu, miesiącu pamięci narodowej, odbywają się co roku główne uroczystości rocznicowe. Tak było i teraz. W miniona weekend na Cmentarzu Ofiar znów było tłumnie. Hołd tym co stracili tu życie przyjechali oddać pielgrzymi z całej Polski, w tym wielu byłych więźniów i członków ich rodzin.
Uroczystej mszy św. koncelebrowanej na cmentarzu, gdzie znajdują się groby ofiar i pomnik ku ich czci, przewodniczył chrystusowiec ks. prof. Bernard Kołodziej z Poznania.
Piękną homilię wygłosił ks. Edward Szymanek. Nawiązał w niej m.in. do wczorajszego wydarzenia - kanonizacji Jana Pawła II. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła orkiestra wojskowa z Bydgoszczy. Śpiewała też schola działająca przy miejscowej parafii.
Jak wspominano - pierwsi więźniowe przywiezieni zostali do Potulic już w roku 1940. Do dziś tamte czasy przypomina karcer znajdujący się w podziemiach pałacu Potulickich. W kolejnych latach hitlerowcy zbudowali nowy obóz, w miejscu, gdzie znajduje się obecnie więzienie. Stanęło 30 baraków.
Przed bramą więzienia, dawną bramą obozu znajduje się kamienny obelisk. W sobotę wartę trzymało tu wojsko i straż więzienna. Tu też uczestnicy uroczystości przemaszerowali z cmentarza, by oddać hołd ofiarom. Gości zaproszono także do Zespołu Szkół im. Dzieci Potulic, gdzie zobaczyć mogli okolicznościowy program, obejrzeć izbę pamięci, ale też posilić się ciastem i grochówką.
Przy okazji wręczono nagrody laureatom konkursu historycznego pt. "Człowiek człowiekowi taki los zgotował". Nagrody otrzymali: Mikołaj Gapa, Monika Wyrostek, Julianna Pioterek-Ślubowska, Karolina Skowron, Mateusz Woźny, Sonia Żelechowska, Mateusz Sonnenberg oraz Dagmara Młynarczyk.
Czytaj e-wydanie »