Międzynarodową linię Praga - Wrocław - Gdynia będą obsługiwać České dráhy we współpracy z PKP Intercity.
„Praga. Szykujcie się na niezapomnianą przygodę”
Pociągi zaczną kursować w 2024 roku (umowa obejmuje okres 10 lat), cztery razy dziennie przez cały rok - nie tylko w weekendy czy latem.
W składzie będą miały bardzo nowoczesne wagony i - jak nieoficjalnie dowiedział się rynek-kolejowy.pl - składy ma wyprodukować Siemens w konsorcjum ze Skodą.
„Podróż do Pragi to fascynujące przeżycie dla każdego, kto lubi podziwiać przepiękną architekturę, bawić się w nocnych klubach, dobrze zjeść i napić się regionalnego piwa w swojskich, czy też bardziej ekskluzywnych restauracjach. Co warto zobaczyć w Pradze? Jeśli najdzie Cię ochota na relaks i rekreację, także znajdziesz tu coś dla siebie. Zdziwisz się, jak szybko i wygodnie dotrzesz z nami do stolicy Czech. Szykujcie się na niezapomnianą przygodę!” - tak już dziś intercity.pl zachwala wyjazdy do Pragi, choć na razie jednak tylko Warszawy, Krakowa, Katowic, Przemyśla i Terespola.
Nie jest tajemnicą, że to bardzo popularna wśród turystów stolica europejska i bardziej na polskie kieszenie niż wiele pozostałych.
Według czeskiego portalu Zdopravy.cz, ich ministerstwo transportu zapłaci za przejazd na odcinku z Pragi do Lichkova, a umowa z Polską przewiduje finansowanie połączenia przez Wrocław do Gdyni.
Pociągi pojadą m.in. przez Kujawy i Pomorze, a konkretnie będą u nas miały dwa przystanki w Bydgoszczy i Inowrocławiu.
Bezpiecznie na kolei. Uwaga kierowcy i piesi!
Tymczasem w naszym kraju trwa kampania „Kolejowe ABC II - zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnych podróży kolejowych”.
- Bezpieczeństwo na kolei zależy w dużej mierze od… kierowców i pieszych. To oni odpowiadają za 70 proc. wypadków z udziałem pociągów.
- W pierwszym półroczu tego roku doszło do 104 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i 106 zdarzeń z udziałem osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych.
- Dlatego, nawet jeśli nie jedziemy na wakacje koleją, warto pamiętać o „kolejowych” zasadach bezpieczeństwa.
Jakie zasady bezpieczeństwa zachować w pobliżu torów?
Przekraczając tory, musimy pamiętać o przepisach. Przechodzimy tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Jeśli przekraczamy przejazd-kolejowo drogowy, stosujemy się do sygnałów. Czerwone światło oznacza stój - ruszyć możemy dopiero wtedy, kiedy światło zgaśnie. Nie omijamy rogatek, nie przechodzimy przed nimi, a gdy pociąg już przejedzie czekamy aż rogatki całkowicie się podniosą i przestanie świecić czerwone światło. Jeśli przed przejazdem jest znak „Stop”, bezwzględnie się zatrzymujemy - nie wystarczy zwolnić.
Pakując się, pamiętajmy o innych pasażerach - starajmy się nie zajmować zbyt dużo miejsca i nie utrudniać nikomu podróży. Turyści z chorobą lokomocyjną powinni być zaopatrzeni w odpowiednie leki, które pomogą im uniknąć przykrych dolegliwości. Nie zapominajmy również o spakowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak legitymacja uprawniająca do zniżek oraz - oczywiście - bilety.
