- Już wkrótce ogarnie nas podatkowe szaleństwo i będziemy się przygotowywać do składania PIT-ów. O czym musimy pamiętać?
- Przede wszystkim nie wolno zapomnieć o tym, że na wszystkich dokumentach składanych w naszym urzędzie, tzn. na deklaracjach, zeznaniach rocznych, wnioskach, przekazach pocztowych i bankowych, a także wpłatach w naszej kasie powinien się znaleźć NIP.
- Jakie zmiany musimy zgłaszać w skarbówce, by w papierach był porządek?
- Gdy zmieniamy nazwisko, adres, wydano nam nowy dowód osobisty, o wszystkich tych faktach powinniśmy poinformować Urząd Skarbowy. Konieczne jest też podanie aktualnego numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot podatku.
- To chyba najprzyjemniejsza okoliczność, gdy Urząd Skarbowy zwraca nam coś z podatku dochodowego. Czy w tym zakresie nastąpiły jakieś zmiany?
- Ci, którzy są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, otrzymają zwrot nadpłaty na wskazany rachunek w banku. Ci, którzy nie muszą posiadać rachunku bankowego, mogą otrzymać zwrot na wskazanym przez siebie rachunku, o ile zgłosili go na druku NIP-1 lub NIP-3. Jeśli nadpłata nie przekracza 8,80 zł, to można ją odebrać tylko w kasie skarbówki. Zaś nadpłatę zwracaną przekazem pocztowym, będziemy pomniejszać o koszty jej zwrotu.
- Co jeszcze warto przypomnieć sobie przed rozliczeniem się z fiskusem?
- Jeśli zeznanie składamy po raz pierwszy i nie mamy NIP, to musimy złożyć zgłoszenie identyfikacyjne, by uzyskać ten numer. Zgłoszenie aktualizacyjne muszą złożyć też ci, którzy po raz pierwszy będą się rozliczać w naszym urzędzie, a mają już NIP nadany przez inną placówkę. NIP-3 składają u nas osoby fizyczne nieprowadzące samodzielnie działalności gospodarczej lub prowadzące ją w formie spółek osobowych. NIP-1 zaś - osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą lub w formie spółki małżeńskiej.
