Podaruj dziecku miłość do książek, a wesprzesz jego rozwój

Materiał promocyjny Instytutu Książki
W dobie cyfrowej rewolucji, gdy ekrany stały się integralną częścią codzienności, rodzi się pytanie o miejsce tradycyjnych książek w życiu naszych dzieci. Czy wśród wszechobecnej technologii i szybkiego tempa życia znajdzie się przestrzeń dla spokojnego czytania bajek na dobranoc? Odpowiedź jest jednoznaczna. Czytanie książek dzieciom nie tylko nie straciło na znaczeniu, ale pozostaje jednym z najcenniejszych darów, jakie możemy ofiarować młodemu pokoleniu. Korzyści z tej prostej czynności są nieocenione.

Rozwój językowy i intelektualny

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z czytania książek jest stymulacja rozwoju językowego dziecka. Maluchy, które słuchają czytanych opowieści, dysponują znacznie bogatszym słownictwem niż ich rówieśnicy, którzy nie mieli wczesnego kontaktu z literaturą. Dzięki książkom poznają nowe słowa, frazy i struktury gramatyczne, co przekłada się na zdolności językowe, a w późniejszym czasie na lepsze wyniki w nauce. Dodatkowo opowieści pobudzają wyobraźnię dziecka i zachęcają je do myślenia analitycznego.

Wiedza i pasje

Czytanie to nie tylko język, ale i treść. Czytając dziecku, dajemy mu narzędzie do odkrywania i zrozumienia otaczającej rzeczywistości. Poprzez różnorodne historie może uczyć się o świecie, kulturach i ludziach. Odkrywa przy tym własne zainteresowania, które mogą przekształcić się w pasje. Wiedza zdobyta w ten sposób jest często bardzo inspirująca. Otwiera drogę do samodzielnego pogłębiania zainteresowań i dalszej nauki.

Czas bliskości

Kiedy rodzic czyta dziecku, tworzy się wyjątkowa przestrzeń pełna spokoju i skupienia, gdzie zgiełk codziennych obowiązków ustępuje miejsca ciepłym słowom. Dziecko doświadcza wówczas bezwarunkowej uwagi – czuje się ważne i kochane. Takim chwilom, poza historią płynącą ze stronic, towarzyszy także wiadomość: „Jesteś dla mnie ważny. Twoje myśli i uczucia mają dla mnie znaczenie”. Te momenty tworzą bezcenne wspomnienia. Łagodny rodzicielski głos, spokój i bliskość fizyczna składają się na to, co w przyszłości stanie się dla dorosłego już człowieka synonimem ciepła rodzinnego domu.

Podaruj dziecku miłość do książek, a wesprzesz jego rozwój

Rozbudzanie wyobraźni i empatii

Książki otwierają przed dziećmi drzwi do nieograniczonych światów, pozwalając na eksplorację miejsc, które nie istnieją w rzeczywistości. Przeżywanie przygód wraz z bohaterami opowieści rozwija w dzieciach nie tylko wyobraźnię, ale również empatię. Dzieci, słuchając czytanych opowieści, żyją emocjami bohaterów, cieszą się z ich sukcesów, smucą po porażkach. To pomaga im lepiej rozumieć uczucia innych ludzi.

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących ze wspólnego czytania i jego wpływu na rozwój dzieci w różnym wieku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

„Mała książka – wielki człowiek”

Znaczenie czytania dzieciom od najmłodszych lat zostało dostrzeżone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki. W 2017 roku Instytut Książki zainicjował kampanię „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt dostarcza najmłodszym bezpłatne Wyprawki Czytelnicze i zachęca rodziców do wspólnej lektury z dzieckiem. To największa tego typu inicjatywa w Europie i jedna z największych na świecie.

W ramach akcji rodzice noworodków mogą odebrać Wyprawkę Czytelniczą na oddziałach położniczych w blisko 320 szpitalach w całej Polsce. Czeka na nich książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, będącą zbiorem wierszy takich autorów jak: Maria Konopnicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska czy Jan Brzechwa. Autorką ilustracji jest Elżbieta Wasiuczyńska.

Dzieci w wieku przedszkolnym otrzymują swój zestaw, zakładając kartę biblioteczną w jednej z 6 770 bibliotek publicznych uczestniczących w projekcie. Listę placówek, w których można odebrać Wyprawki w Twoim regionie znajdziesz na stronie internetowej. Maluchy rozpoczynają swoją przygodę czytelniczą od książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, której autorem jest Wojciech Widłak, a ilustratorką Aleksandra Krzanowska. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi dziecku zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku szczególną uwagę poświęcono uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. W swoich szkołach w listopadzie i grudniu otrzymają najnowszą książkę autorstwa Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza” z ilustracjami Emilii Dziubak. To opowieść, która przenosi młodych czytelników w podróż do przeszłości, pokazując, że warto odkrywać rodzinną historię. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

od 16 lat

„Całym sercem popieram ideę projektu Instytutu Książki, która włącza rodziców, ale też dziadków, rodzeństwo, bibliotekarzy i nauczycieli w to ważne zadanie, jakim jest przekazanie najmłodszym miłości do książek” – podkreśla aktor Przemysław Stippa, który dołączył do grona ambasadorów kampanii.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska