Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłoga w dobrej cenie - to za mało

(MKJ)
Panele trzeba zabezpieczyć tak przed ścieraniem, jak i przed przebarwieniem
Panele trzeba zabezpieczyć tak przed ścieraniem, jak i przed przebarwieniem Fot. KRONOPOL
Cena pozostaje wciąż najważniejszym kryterium doboru materiałów do budowy lub remontu naszego mieszkania. Przynajmniej - dla większości z nas.

Często, niestety, jest tak, że o przekroczonym funduszu, jaki zaplanowaliśmy na tę budowę lub remont dowiadujemy się dopiero w trakcie trwania najróżniejszych prac. I gdy przychodzi ten alarm, że fundusze się kończą, zwykle podejmujemy pochopnie decyzje, by jednak remont czy budowę skończyć, nawet za cenę tego, żeby jakość materiałów była gorsza.

Czasem oszczędność tylko pozorna
Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy jednak zakup najtańszych materiałów nie okaże się pozorną oszczędnością? Zwłaszcza w przypadku takich elementów wystroju jak panele, terakota czy glazura, warto wnikliwie przemyśleć swoją decyzję. Nawet 15-letnia gwarancja produktu "no name" nic nam nie da, jeśli nie możemy zidentyfikować producenta, aby móc u niego reklamować zakupiony towar.

Markowy - pewniejszy
Wybierajmy produkty markowe, firmowane przez konkretnego producenta.

Bardzo ważna jest jakość!
Jakość wykonania paneli odgrywa ogromną rolę, zwłaszcza w przypadku podłóg bezklejowych. Muszą być one tak precyzyjnie wykonane, aby nie powstawały ani mikroszczeliny, ani różnice wysokości między kolejnymi deskami. Użycie nieodpowiedniej płyty, jak również nieprecyzyjne wykonanie może spowodować duże odkształcenia w trakcie użytkowania tej podłogi.

Jeśli więc chcemy cieszyć się piękną podłogą dłużej niż jeden "sezon" zwróćmy uwagę na to, by panele były wykonane z płyty o podwyższonej odporności na wchłanianie wilgoci.

Ważny jest też materiał, z jakiego została zrobiona płyta nośna - zdecydowanie lepszy niż tradycyjny MDF jest trwalszy od niego i mocniejszy HDF.

Na zewnątrz - "overlay"
W przypadku podłóg należy też zwrócić uwagę, by deski pokryte były powłoką "overlay", czyli żeby miały dodatkowe zabezpieczenie warstwy zewnętrznej, pokrywającej panel. Taka warstwa zabezpiecza nie tylko przed ścieraniem i zadrapaniami, ale także przed przebarwieniami wywołanymi promieniami słonecznymi oraz środkami czyszczącymi.

Istotne znaczenie ma również grubość podłogi. Na rynku dostępne są panele 6,7,8,10, czy nawet 12 mm. Panele 6 mm - to najtańsze produkty, sprzedawane zwykle w marketach w ramach akcji promocyjnych.

Trzeba się tu liczyć z tym, że wytrzymałość zamków w takich zestawach jest z pewnością niższa niż w podłogach wykonanych na bazie płyt grubszych. Te najgrubsze panele najlepiej nam się sprawdzą w pomieszczeniach o bardzo wysokim natężeniu ruchu, zarówno w domach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Potrzebne standardy
Decydując się na zakup podłóg laminowanych nie dajmy się skusić na wyjątkowe "okazje cenowe" - wybierzmy znanych producentów, którzy zachowują najwyższe standardy jakości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska