Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyższenie wieku emerytalnego? Debata przed wyborami trwa. Emerytury stażowe coraz bliżej?

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
W 2012 r. rząd PO-PLS zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, podnosząc go jednocześnie do 67 lat.. Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
W 2012 r. rząd PO-PLS zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, podnosząc go jednocześnie do 67 lat.. Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Sławomir Mielnik
Przed wyborami prezydenckimi trwa debata dotycząca miedzy innymi dotycząca wieku emerytalnego. Kandydaci między innymi w studiu TVP dyskutowali na ten temat. Pojawiły się też nowe pomysły.

W 2012 r. rząd PO-PLS zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, podnosząc go jednocześnie do 67 lat. Decyzje tę tłumaczono wydłużająca się długością życia, mniejszą dzietnością i możliwymi w przyszłości problemami z wypłatą emerytur. Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Ponad połowa Polaków uważa, że wiek emerytalny powinien pozostać na obecnym poziomie – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Co piaty rodak uważa, że wiek przejścia na emeryturę należy obniżyć, a co szósty chce jego podwyższenia. Co na to politycy?

- Pamiętam kampanie prezydencką z 2015 roku. Ludzie błagali, aby obniżyć podwyższony przez koalicje PO - PSL wiek emerytalny. Zrealizowałem to zobowiązanie. Złożyłem projekt ustawy zmniejszający wiek emerytalny. Do tego doszła Trzynasta Emerytura i godziwe wreszcie waloryzacje rent i emerytur. Będę tego dorobku bronił - zapowiadał prezydent Andrzej Duda.

CO PROPONUJĄ KANDYDACI NA PREZYDENTA ZOBACZ W PONIŻSZEJ GALERII.

Podwyższenie wieku emerytalnego - opinie kandydatów na prezydenta

W najbliższej przyszłości nie nastąpi podwyższenie wieku emerytalnego - uspokaja Szymon Hołownia. - Każdą dyskusję musimy poprzedzić uczciwym informowaniem ludzi, ze dłuższe składkowanie to więcej pieniędzy na koncie, gdy jest się emerytem - dodał.

Wiek emerytalny nie powinien być podwyższany - uważa kandydat KO na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski. Zdaniem prezydenta Warszawy ludzie powinni mieć możliwość dokonania wyboru czy chcą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, czy będą pracować dłużej, aby mieć wyższą emeryturę.

Przeciwni podwyższenia wieku emerytalnego są Mirosław Piotrowski, Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz. Biedroń przypomina, że głosował w Sejmie przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego już w 2012 roku. Kandydat Koalicji Polskiej zaznacza, że zmienił swój pogląd na tę sprawę.

- Nie zaakceptuje zwiększenia wieku emerytalnego. Proponuje jednak emeryturę bez podatku. Trzeba ją wprowadzić. Jak będę prezydentem, to się to uda - mówił Kosiniak-Kamysz.

Pomysł Emerytury Obywatelskiej. O co chodzi?

Krzysztof Bosak zaznacza, że jest zwolennikiem emerytury obywatelskiej i likwidacji ZUS.

Czym jest emerytura obywatelska? To określona przez państwo kwota, niezależna od wysokości i liczby składek.

Dodatek za tajne nauczanie Otrzymują go osoby, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie. Jest też przyznawany tym, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten należy się na podstawie Karty Nauczyciela. Co ważne, osobie uprawnionej jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek kombatancki. Dodatek za tajne nauczanie wynosi 229,91 zł miesięcznie.

Waloryzacja Emerytur 2020. Takie są teraz dodatki do emerytu...

Emerytury stażowe zostaną uchwalone?

Ostatnio za sprawą Andrzeja Dudy "głośno" także o sprawie emerytur stażowych. Prezydent podpisał z "Solidarnością" drugą umowę programową. A w niej emerytury stażowe. W zamian związek zapewnia poparcie w wyborach prezydenckich.

Więcej o sprawie: Emerytury stażowe zostaną uchwalone? To część drugiej umowy prezydenta z "Solidarnością"

Prezydent Andrzej Duda w Umowie programowej, podpisanej z NSZZ "Solidarność" zobowiązuje się nadal prowadzić politykę rozwoju służąca społeczeństwu. Wśród jej elementów zapisano: "kontynuację reformy systemu emerytalnego z uwzględnieniem interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy oraz przy zachowaniu prawa do emerytury w ustawowo określonym wieku, nie później niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn". Tylko tyle. Ten właśnie element określa się jako "emerytury stażowe".

Ani zapis w obecnej umowie, ani ubiegłotygodniowa wypowiedź prezydenta nie są konkretne. Powszechnie mówi się jednak, że miałoby to być 40 lat pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska