We wtorek (4 lipca) temperatura powietrza na Kujawach i Pomorzu wzrośnie maksymalnie do 23-24 stopni Celsjusza, za to w środę do 27-28 i wtedy (późnym popołudniem lub wieczorem) przez Kujawy i Pomorze przejedzie front atmosferyczny, pojawią się opady deszczu oraz burza.
We czwartek i piątek przy zachodnim wietrze przechodzącym w północny będzie spokojnie, i bardzo przyjemnie – temperatura do 25 stopni. Za to w sobotę termometry wskażą do 27, w niedzielę do 28, w poniedziałek do 29 i mowa jest o temperaturze w cieniu.
- Tak ciepłą, ocierającą się o upał aurę, zawdzięczać będziemy rozległemu wyżowi z południa Europy. O tej porze roku to nic niezwykłego. Niestety, to oznacza także szybkie parowanie wody z gruntu i deficyt opadów, co znów oznacza pogłębianie się suszy – mówi synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl, popularyzator nauki o pogodzie i klimacie.
Mniejszy problem z wodą występuje w Borach Tucholskich, gdzie w czerwcu było więcej opadów.
Uciechy nad wodą
Taka aura to doskonała zachęta do szukania ochłody nad wodą. W Kujawsko-Pomorskiem działają już wszystkie strzeżone sezonowe kąpieliska – w sumie 37 (w ubiegłym roku było 41).
To też może Cię zainteresować
Ratownicy zachęcają do korzystania właśnie z nich, bo tylko tam zapewnione jest bezpieczeństwo. Usługi z zakresu bezpieczeństwa wykonują tam podmioty, które uzyskały zgodę ministra spraw wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa wodnego oraz wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Kąpieliska to także pełna infrastruktura niezbędna do bezpiecznego i zgodnego z europejskimi wymogami wypoczynku:
wydzielone bojkami strefy dla umiejących pływać i dla dzieci,
- pomosty,
- natryski,
- przebieralnie,
- wypożyczalnie sprzętu pływającego.
I kolejna bardzo ważna rzecz – czystość wody, które jest regularnie badana przez sanepid. Na początku tego sezonu wszystkie kąpieliska w regionie mogą pochwalić się czystą wodą.
W Borównie pod Błękitną Flagą
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w podbydgoskim Borównie otrzymało właśnie prestiżowy tytuł "Błękitnej Flagi". To jedyne w Polsce śródlądowe kąpielisko, nad którym powiewa rozpoznawalna na całym świecie błękitna flaga.
Aby ją otrzymać trzeba spełnić wiele rygorystycznych wymogów środowiskowych (w tym czystości wody), a także związanych z bezpieczeństwem, dostępnością i edukacją wodną i ekologiczną.
W tym roku to wyróżnienie Fundacji dla Edukacji Ekologicznej (FDEE) otrzymało 29 polskich kąpielisk i 5 marin, wszystkie (oprócz tego w Borównie) położonych nad morzem.
Stosuj się do zasad, nie pij!
- Na kąpieliskach jest naprawdę bezpiecznie i dlatego zachęcam do korzystania właśnie z nich. Jednocześnie zwracam uwagę, że trzeba stosować się do regulaminów kąpielisk i do poleceń ratowników. Nie wolno spożywać alkoholu ani podobnie działających. W ogóle odradzam picia nad i na wodzie, bo to w połączeniu z brawurą, przecenianiem własnych umiejętności, jest najczęstszą przyczyną utonięć – przekonuje Maciej Banachowski, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Od początku roku w Kujawsko-Pomorskiem utonęło 7 osób. W te wakacje jeszcze żadna i aby tak zostało.
WOPR naszego regionu przygotowało trzy prewencyjne filmy promujące bezpieczne zachowania. Te będą wyświetlane m.in. w pociągach regionalnych.
