https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Krystyny Majczyńskiej z Włocławka, uczestniczki Powstania Warszawskiego

Wojciech Alabrudziński
Tak było na pogrzebie Krystyny Majczyńskiej z Włocławka, uczestniczki Powstania Warszawskiego i więźnia obozu w Ravensbruck, 2 sierpnia 2024.
Tak było na pogrzebie Krystyny Majczyńskiej z Włocławka, uczestniczki Powstania Warszawskiego i więźnia obozu w Ravensbruck, 2 sierpnia 2024. Wojciech Alabrudziński
W piątek na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku pożegnano Krystynę Majczyńską, uczestniczkę powstania warszawskiego i więźnia obozu w Ravensbruck. Krystyna Majczyńska żyła 98 lat.

Po mszy świętej żałobnej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włocławku kondukt żałobny odprowadził urnę z prochami Krystyny Majczyńskiej na cmentarz komunalny przy alei Chopina.

W pogrzebie Krystyny Majczyńskiej oprócz rodziny, bliskich i znajomych, wzięli też udział przedstawiciele samorządów i służb mundurowych. Obecna była też kompania Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Krystyna Janina Majczyńska z domu Siemieńska (ur. 12 grudnia 1926) – polska porucznik, uczestniczka powstania warszawskiego.

Krystyna Majczyńska urodziła się w 1926 roku w Warszawie, ale wychowywała się we Włocławku. Jak podaje Wikipedia, jej ojciec przyjaźnił się z kard. Stefanem Wyszyńskim.

Od września 1942 roku działała w konspiracji, przeszła szkolenie sanitarne. Gdy wybuchło powstanie, była przydzielona do Sanitariatu Okręgu Warszawa AK „Bakcyl” Grupy AK „Północ”.

Brała udział w walkach na Żoliborzu oraz na Starym Mieście. 1 września opuściła miasto wraz z cywilami. Została osadzona w Dulagu 121 w Pruszkowie, a następnie wywieziona do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Później przebywała w Ravensbrück, Sachsenhausen oraz w Ludwigsfelde i Oranienburgu.

Po wojnie wróciła do Włocławka, a w 1949 roku wzięła ślub.

W 1970 została odznaczona Medalem za Warszawę 1939-1945, w 1982 roku otrzymała Warszawski Krzyż Powstańczy, w 2014 medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy.

W 2020 roku otrzymała Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W 2023 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości”.

Cześć jej pamięci!

Krystyna Majczyńska była także prezeską Zarządu Oddziału Włocławek Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenia:

  • Medal za Warszawę 1939–1945 (1970)

  • Warszawski Krzyż Powstańczy (1982)

  • Medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego (2014)

  • Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (2020)

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” (2023)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska