MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz mobilnej fotowoltaiki już w ten weekend w Minikowie. Rolnik nie musi rezygnować z upraw

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
System testowany przez bydgoskich naukowców zmienia położenie na polu w zależności od potrzeb rolnika
System testowany przez bydgoskich naukowców zmienia położenie na polu w zależności od potrzeb rolnika Politechnika Bydgoska
6 i 7 lipca w Minikowie będzie prezentacja mobilnej instalacji agrofotowoltaicznej, testowanej przez naukowców z Politechniki Bydgoskiej. Może być wykorzystywana bez rezygnacji z uprawy ziemi.

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zapraszają na demonstrację mobilnej instalacji agrofotowoltaicznej (MIA). Odbędzie się podczas „Dni pola” w Minikowie: 6 lipca 2024 r. o godz. 13.30 oraz 7 lipca 2024 r. o godz. 12 i 13.

Pozyskuje energię i ją gromadzi

O testowaniu MIA przez Politechnikę Bydgoską pisaliśmy w listopadzie ub. r., gdy zaprezentowano ją w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym PB.

- System jest sterowany zdalnie. Ze względu na swoją mobilność może być wykorzystywany na polach uprawnych, nie wyłączając przy tym gruntów na produkcję roślinną jak w przypadku instalacji stacjonarnych. Umożliwia jednoczesne pozyskiwanie energii fotowoltaicznej oraz jej gromadzenie w magazynach w czasie wegetacji roślin – wyjaśniała prof. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PB, autorka projektu.

Osoby zainteresowanie informacjami w tej sprawie, muszą wcześniej zarejestrować swój udział w pokazie Tutaj zarejestrujesz udział w demonstracji MIA

Prototypowe urządzenie

Miejscem zbiórki będzie namiot Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. Znajdziemy go na polu demonstracyjnym przy kolekcji roślin zielarskich.

Zespół prof. Anny Wenda-Piesik od tegorocznej wiosny prowadzi badania nad wykorzystaniem MIA w uprawie czterech gatunków roślin użytkowanych w celach konsumpcyjnych, paszowych i specjalnych w obiegu zamkniętym. MIA gwarantuje samowystarczalność energetyczną RZD Minikowo.
System składa się z prototypowej instalacji o łącznej mocy 19,92 kW, która ze względu na technologię bifacjalną (absorbuje też światło odbite od gruntu) może wynieść 23,90 kW. System jest wyposażony w dwa falowniki hybrydowe, moduły PV z optymalizatorami, magazyny energii o pojemności 25 kWh, licznik energii oraz moduł 5G LTE.

- Instalacja umożliwia zmianę położenia modułów PV przez regulację kąta nachylenia w rzędach. Cały układ jest samobieżny, wyposażony w napęd 4 x 4, w pełni zautomatyzowany z możliwością pracy w sekwencjach czasu i odległości. Jest wyposażony w sygnalizację świetlną, lokalizatory GPS, kamery mobilne, system mobilnej kontroli toru jazdy, jak również jego położenia – informują badacze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska