Pokrzywa pospolita kwitnie od czerwca do listopada. Jest wiatropylna. Wszystkie jej części, a w szczególności liście, zawierają witaminę C, K, B i kwas pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, histaminę, acetylocholinę, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy oraz składniki mineralne (m.in. żelazo, magnez oraz wapń). O właściwościach leczniczych tej rośliny wiadomo już od dawna. W czasach zamierzchłych stosowano ją nawet jako afrodyzjak, a Germanie twierdzili, że pokrzywę stworzył bóg płodności Donars.
Czytaj także: Stres i nerwy pokonasz ziołami
Zdrowie przede wszystkim
Obecnie ceniona jest głównie z uwagi na bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
Roślina ta ma silne działanie moczopędne, dlatego wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń dróg moczowych i kamicy nerkowej.
Zawarte w korzeniu pokrzywy sitosterole wykorzystywane są natomiast w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, zwłaszcza w początkowym stadium choroby. Nie likwidują schorzenia, ale w znacznym stopniu spowalniają jego rozwój.
Terapia oczyszczająca dla organizmu
Substancje czynne z pokrzywy mają działanie oczyszczające. Uwalniają organizm ludzki ze złogów toksyn i zarazem zwiększają wydalanie chlorków i mocznika. Poprawiają też pracę wątroby i zmniejszają nadmierną potliwość.
Co więcej, pokrzywa wpływa dodatnio na procesy przemiany materii. Pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego i poprawia perystaltykę jelit.
Zawarta w zielu witamina K skutecznie zatrzymuje krwawienia wewnętrzne. Dlatego właśnie świeże, pogniecione pokrzywy stosowano niegdyś jako opatrunek tamujący krew.
Bardzo korzystny dla zdrowia jest również napar i sok z pokrzywy. Posiada on właściwości zwiększania poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek w organizmie człowieka. W związku z tym wskazany jest przy anemii i ogólnym osłabieniu organizmu.
Oprócz ziołolecznictwa pokrzywa stosowana jest także w kosmetyce. Liście tej rośliny wykorzystywane są do pielęgnacji skóry i włosów skłonnych do przetłuszczania się.
Czytaj e-wydanie »