Obchody 50-lecia zainaugurował występ chóru "Belcanto" pod batutą Stefana Dąbrowskiego
W okresie międzywojennym działał Dom Ludowy, który stał się zaczątkiem powstania w 1956 roku Powiatowego Domu Kultury. PDK mieścił się w tzw. "katoliku" przy ul. Kościuszki - domu zbudowanym przed wojną ze składek parafian. Szefował mu Edward Wysokiński. W 1958 roku zastąpił go Stefan Świeczkowski, który zreaktywował chór męski "Lutnia", nawiązywał kontakty zewnętrzne i poszukiwał nowych form pracy.
Kierownicy i dyrektorzy domu kultury
śp. Edward Wysokiński
śp. Stefan Świeczkowski
Adam Marian Dec
Maria Kaliciecka
śp. Czesław Meissner
śp. Euzebiusz Zaleśkiewicz
Zenobia Rogowska
Elżbieta Zembrzuska-Niedbalska
Andrzej Korzeniewski
Stanisław Kalinowski
Andrzej Korzeniewski
Kolejnym kierującym placówką, już w latach 60., był Adam Marian Dec. Za jego czasów powstały sekcje: plastyczna, szachowa, radiowa, modelarnia, teatrzyk lalkowy. Działał klub taneczny, zespoły muzyczne, klub "Starego Człowieka". Pod opiekę domu kultury przeszła orkiestra dęta.
W następnej dekadzie szefostwo PDK powierzono Marii Kalicieckiej. Wtedy też rozpoczął się remont piwnic pod domem kultury, które zostają przeznaczone na klub. Spotykają się w nim członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Rypińskiej, a opiekuje się nim Bogdan Balcerowicz. W 1972 roku zorganizowano I Rypińską Wiosnę Teatralną, która odbywa się co roku do dziś. To jedno z ciekawszych wydarzeń artystycznych, promujących teatr eksperymantalny, twórczośc rodząca się daleko od centrów kultury. W latach 70. dom kultury miał pod swoim zarządem sześć wiejskich domów kultury, 16 klubów rolnika, dziewięć klubów Ruch i kilka świetlic wiejskich.
Narodziny Galerii R
W 1974 roku pojawia się nowy dyrektor - aktor Czesław Meissner. Klub Ruch przekształca się wtedy w Klub Kultury i Sztuki pod kierownictwem Danuty Gronkowskiej. Z inicjatywy artysty plastyka Elżbiety Bednarskiej, znanej dziś witrażystki, powstaje Galeria R (wystawiał w niej m.in. Edward Lutczyn).
Turnieje zakładowe
Następny rok to następna zmiana kierownictwa. Pieczę nad kulturą pełni Euzebiusz Zaleśkiewicz, były naczelnik miasta. Przez jakiś czas rypińska placówka jest filią Wojewódzkiego Domu Kultury we Włocławku i głównym odpowiedzialnym za prezentacje artystyczne podczas tzw. Panoramy Włocławskiej. Działa modelarnia, zespół fotograficzny, plastyczny, formacje muzyczne oraz - coraz prężniej - klub seniora "Srebrny Włos". Odbywają się też "Konfrontacje" - turnieje zakładów pracy.
Zaleśkiewicza zastępują kolejno: Zenobia Rogowska oraz Elżbieta Zembrzuska-Niedbalska.
W 1982 roku placówkę przejmuje Andrzej Korzeniewski. Pod jego egidą powstają m.in. zespoły "Blok A" z liderem Cezarym Cieszyńskim (obecnie Salezjanin, lider zespołu "Saruel"), "Banzai" z Jarkiem Brzuską, "8i" z Jackiem Jałowcem i Marzeną Mańkowską (aktualnie dyrektorzy szkół w Skrwilnie i Rypinie), "Kajoa" z Piotrem Dąbrowskim (basista "Nocnej Zmiany Bluesa").
W 1991 roku powstaje Rypiński Ośrodek Kultury, który skupia dom kultury i kino "Bałtyk", Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej oraz bibliotekę miejską. W takim stanie trwa osiem lat, po czym znów nastąpił podział. Wyodrębniono muzeum i bibliotekę, powstał Miejski Ośrodek Kultury, od 2000 roku - za dyrektora Stefana Kalinowskiego - działający w nowej siedzibie przy ul. Warszawskiej. Dwa lata później na stanowisko dyrektora powraca Andrzej Korzeniewski.
Sekcje działające obecnie przy MOK
- klub dziecięcy - Andrzej Pawlewicz
- klub seniora "Srebrny Włos" - Danuta Gronkowska
- Teatr Poezji Seniora - Halina Reńska
chór seniora
- zespół wokalny seniora "Walentynki"
- kapela "Sami Swoi"
- chór "Belcanto" - dyrygent Stefan Dąbrowski
- młodzieżowe zespoły muzyczne pod opieką Andrzeja Pawlewicza
- Miejska Orkiestra Dęta - dyrygent Ryszard Przebierała
- sekcja nauki gry na instrumentach dętych - Ryszard Przebierała
- sekcja plastyczna - Agnieszka Szwankowska
- sekcja teatralna - Justyna Motylewska
- modelarnia "Hobby" - Jan Więczkowski
- zespół tańca towarzyskiego "Bota Fogos" - Ryszard Konopka
- studio piosenki - Dariusz Puciński