Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy pojechali do Belgii po medale Akademickich Mistrzostw Świata w sportach umysłowych

PS
W Antwerpii rozpoczynają się w niedzielę Akademickie Mistrzostwa Świata w sportach umysłowych, czyli w brydżu sportowym i szachach. Biało-czerwoni podkreślają, że w Belgii zamierzają powalczyć o medale.

Po czteroletniej przerwie światowy czempionat sportowców-studentów w grach umysłowych wraca w stacjonarnym wydaniu. Z tego faktu cieszą się biało-czerwoni, którzy w Antwerpii mają ochotę odegrać pierwszoplanowe role. Nastawienie na sukcesy w Belgii panuje w ekipie polskich brydżystów. Polacy delegują do gry dwa mocne zespoły. Zdaniem Stanisława Gołębiowskiego, opiekuna reprezentacji akademickiej w brydżu sportowym, każdy z nich jest stać na podium. Ewentualny krążek naszych zawodników w Antwerpii będzie dziesiątym polskim medalem w tej dyscyplinie na AMŚ.

– Nie są nam jeszcze znane składy innych drużyn, ale z pewnością będziemy należeć do faworytów. Nasi zawodnicy od lat są w ścisłej światowej czołówce, a w 2018 roku w Chinach byli drudzy podczas AMŚ. Przez te cztery laty okrzepliśmy na tyle, że stać nas na kolejne cenne wyniki – nie ukrywa Gołębiowski. – Na pewno będzie kilka słabszych drużyn, m.in. z Ugandy, a w gronie najsilniejszych rywali trzeba wymienić Francuzów, Holendrów czy Włochów – dodaje.

W pierwszej z polskich drużyn zobaczymy braci Patryka i Jakuba Patreuhów, Kacpra Kopkę i Krzysztofa Cichego oraz Macieja Kędzierskiego i Błażeja Krawczyka. Z kolei w drugim zespole biało-czerwonych wystąpią Oskar Tokarczuk i Ryszard Rosikiewicz, Edward Sucharda i Tomasz Kiełbasa, a także Piotr Jasiński wraz z Maksymilianem Grochowskim. Najwięcej, bo aż pięciu z nich, to studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Oba nasze teamy rozegrają piętnaście rund, które pozwolą wyłonić zwycięzcę AMŚ w brydżu sportowym.

Szachiści gorąco wierzą w udane partie w Belgii. Duże nadzieje są pokładane w najbardziej doświadczonych naszych reprezentantach. Jednym z nich jest Igor Janik, mistrz Polski i aktualny akademicki mistrz kraju. Jako jedyny z naszej kadry posiada status arcymistrza.

– Dopóki nie są znane listy startowej, do tego momentu ciężko jest stwierdzić, czego można się spodziewać. Przypuszczam jednak, że będę w gronie faworytów tej imprezy. Nie ukrywam, że mam mentalność zwycięzcy i zawsze przed każdym zawodami nastawiam na grę o pełną pulę. Nie inaczej będzie w Belgii i mam nadzieję, że takie podejście pozwoli na wymierne efekty. Wyznacznikiem formy przed AMŚ może być Ekstraliga – mówił na początku września Janik, który przed wyjazdem do Belgii uczestniczył m.in. w V Międzynarodowym Memoriale Ireny Warakomskiej (3. miejsce) . O wysokie miejsca powinni powalczyć także m.in. Marcin Molenda (mistrz świata osób z niepełnosprawnościami i medalista niedawnych Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi) czy Patryk Chylewski (medalista MP juniorów).

Wśród kobiet nadzieję na czołowe lokaty daje obecność Julii Antolak. 22-latka, posiadająca najwyższy ranking spośród naszych reprezentantek, ostatnio znakomicie radziła sobie w Ekstralidze rozgrywanej w Bydgoszczy. Wcześniej startowała m.in. w indywidualnych mistrzostwach Europy kobiet w Pradze czy w lidze greckiej.

– Przyznaję, że ME w Czechach nie poszły po mojej myśli, ale traktuje je jako wypadek przy pracy. Jestem optymistycznie nastawiona na AMŚ w Belgii. Będę bardzo zadowolona z medalu, a obrona tytułu byłaby czymś niezwykłym – mówi Antolak, która przed rokiem zdobyła złota AMŚ kobiet w szachach szybkich. Do walki włączy się zapewne także Alicja Śliwicka, która podczas Europejskich Igrzysk Akademickich dwa razy zdobyła złoto.

Szachiści i szachistki powalczą w szachach klasycznych i błyskawicznych (blitz). Podobnie jak w brydżu sportowym, drużynowego tytułu bronią Chińczycy, którzy triumfowali w 2020 roku podczas wirtualnych AMŚ w grach umysłowych. Ich organizatorem był AZS UKW Bydgoszcz, a najwyższym miejscem Polaków w tych zawodach była czwarta lokata wywalczona przez trzecią ekipę naszych brydżystów.

Otwarcie AMŚ w sportach umysłowego przewidziano na niedzielę, 11 września. Dzień później rozpoczną się pierwsze partie. Brydżyści zakończą rywalizację w czwartek, 15 września, a dwa dni później uczynią to szachiści.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest PKN Orlen. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska