W WIR-ze znajdziesz aktualizowane na bieżąco dane o warunkach na szlakach wodnych, będziesz mógł zaplanować trasę czy też dokonać opłat on-line na przykład za śluzowanie.
Projekt został zrealizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” przy wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Skorzystaj z formularza dostępnego pod adresem: https://wir.wody.gov.pl/pl/kontakt
W Polsce mamy 3768 km dróg wodnych, na których możemy żeglować turystycznie. Najpopularniejszy jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, jednak coraz więcej wodniaków odkrywa na nowo malownicze szlaki położone w innych regionach Polski, by wspomnieć o kanałach Augustowskim i Elbląskim (ze słynnymi pochylniami), o Pętli Żuławskiej, czy Bydgoskim Węźle Wodnym. W Polsce mamy do dyspozycji 171 marin żeglarskich i portów jachtowych oraz 1236 przystani jachtowych.
Czas na planowanie rejsu
PGW „Wody Polskie”, które administrują zlewaniami rzek w całym kraju, przygotowały dla wodniaków Wirtualny Informator Rzeczny.
WIR udostępnia interaktywne mapy, które wskazują szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy.
Tym sposobem zyskuje się dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, dzięki czemu można dokładnie zaplanować trasę i bezpiecznie żeglować. System zbiera dane hydrologiczne i meteorologiczne w czasie rzeczywistym, prognozy dla wodowskazów oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych.
Tak można zaplanować trasę rejsu i nawigować już w trakcie płynięcia. Trasę planuje się na podstawie wprowadzonych punktów – początkowego, pośrednich i końcowego oraz parametrów jednostki pływającej. Otrzymuje się najlepsze warianty tras, które będą uwzględniać aktualne głębokości tranzytowe czy komunikaty nawigacyjne. Algorytm zweryfikuje czy parametry wprowadzonej jednostki zgodne są z wymogami wyznaczonej trasy i poinformuje o wszelkich utrudnieniach, które można napotkać na trasie rejsu.
Wyznaczona przez ciebie trasa będzie posiadać niezbędne dla żeglugi parametry - szacunkowy czas, długość, głębokość tranzytową, minimalny prześwit, istotne obiekty na trasie, komunikaty nawigacyjne, zjawiska lodowe czy zdarzenia zgłoszone przez innych użytkowników.
To też może Cię zainteresować
Nawigując po wybranej trasie, zobaczysz na liście najbliższe zgłaszane zdarzenia, a na mapie podgląd istotnych dla rejsu informacji, jak oznakowanie nawigacyjne. Dostęp do nawigacji uzyskasz także w trybie offline, wystarczy że wcześniej pobierzesz mapy na urządzenie mobilne.
Nie trzeba szukać drobnych w portfelu
Korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych wiąże się z wnoszeniem opłat, m.in. za śluzowanie. „Wody Polskie” administrują 123 śluzami oraz 5 pochylniami na Kanale Elbląskim.
Tylko w 2023 roku „Wody Polskie” odnotowały ponad 80 tys. śluzowań w całym kraju, a więc ruch na śluzach wre. Ale od tego sezonu nawigacyjnego można się przez nie przeprawić jeszcze szybciej i wygodniej – właśnie dzięki Wirtualnemu Informatorowi Rzecznemu. Z jego pomocą dokonasz on-line opłaty za śluzowanie lub przejście przez pochylnię, w ramach biletu elektronicznego.
Możesz zapłacić z wyprzedzeniem, za kilka obiektów i kilka jednostek w ramach jednego biletu oraz na miejscu, np. podczas oczekiwania na śluzowanie, za pomocą aplikacji mobilnej.
Zapłacisz w formie:
- przelewu bankowego,
- szybkiej płatności,
- karty debetowej/kredytowej,
- płatności BLIK.
Korzystaj na smartfonie lub komputerze, tak jak lubisz!
System WIR znajdziesz na stronie: https://wir.wody.gov.pl. Składa się z kilku kluczowych modułów, które razem tworzą spójną i funkcjonalną platformę.
Na stronie głównej znajdziesz informacje o aktualnościach, przerwach technicznych i awariach, a także przekierowanie do:
- portalu WIR
- modułów dziedzinowych
- aplikacji
- e-usług.
Moduły dziedzinowe podzielone są na trzy główne bloki, dzięki którym zaplanujesz trasę rejsu, znajdziesz informacje o występujących zjawiskach lodowych (jeśli żeglujesz zimą) czy załatwisz swoje sprawy i rozliczenia.
W sekcji Aplikacje pobierzesz aplikację mobilną WIR na swojego smartfona, a także skorzystasz z platformy e-learningowej. Aplikacja mobilna umożliwia szybki dostęp na urządzeniach z systemem Android i iOS. Pobierzesz ją wyszukując „WIR” w Google Play lub App Store. Za jej pomocą w łatwy sposób zaplanujesz trasę żeglugi rekreacyjnej i profesjonalnej. Podczas nawigowania w aplikacji na bieżąco otrzymasz dane o zdarzeniach na drodze wodnej oraz zgłosisz nieprawidłowości i niebezpieczeństwa na szlaku. Aplikacja udostępnia moduł płatności, gdzie zapłacisz za śluzowanie lub przejście przez pochylnię.
Platforma e-learningowa to nic innego jak samouczek, z którego w łatwy sposób nauczysz się, jak korzystać ze wszystkich zasobów systemu. Znajdziesz tam filmy instruktażowe o tym jak zarejestrować konto, jak zaplanować trasę i kupić bilet oraz aktualnie dostępne kursy.
E-usługi są miejscem, w którym kupisz bilet na śluzy i pochylnie oraz złożysz elektroniczną deklarację za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych. Rzeki, jeziora i nowoczesne technologie łączy WIR – twoje narzędzie żeglugi śródlądowej XXI wieku!
