Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy rolnicy mają dobrą markę. Szukamy najlepszych!

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Polska żywność ma za granicą coraz mocniejszą markę. Eksport naszych towarów rośnie.
Polska żywność ma za granicą coraz mocniejszą markę. Eksport naszych towarów rośnie. Fot. Adam Jastrzębowski
Rolnicy rozsławiają dobre imię Polski za granicą - w bieżącym roku eksport naszych produktów rolno-spożywczych wzrósł o 27 procent. Konkursem Rolnik Roku dziękujemy gospodarzom także za ich wkład w promocję Polski na świecie. Nabór kandydatów na Rolnika Roku 2022 trwa, na zgłoszenia czekamy do 11 listopada.

- Od stycznia do maja br. wartość sprzedaży towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 17,9 mld euro (82 mld zł), o 21,9 procent więcej niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Krajowi przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej dobrze radzą sobie na rynku międzynarodowym – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Oferta wysokiej jakości

Nie byłoby do tych wyników bez wysokiej jakości oferty. - Popyt na polskie produkty na rynku międzynarodowym utrzymuje się dzięki dostosowywaniu asortymentu do zróżnicowanych preferencji konsumentów zagranicznych – potwierdza KOWR.

Do krajów UE sprzedajemy głównie mięso drobiowe (1,2 mld euro), papierosy (1,1 mld euro), produkty mleczne (0,9 mld euro), mięso wołowe (0,7 mld euro), pieczywo i wyroby piekarnicze oraz karmę dla zwierząt (po 0,6 mld euro), a także wyroby czekoladowe (0,5 mld euro).
KOWR zwraca uwagę na to, że rosnący eksport artykułów rolno-spożywczych pozwala zagospodarować nadwyżki żywności produkowanej w Polsce i jest ważnym źródłem przychodów dla przemysłu rolno-spożywczego, co wpływa na gospodarkę całego kraju.

Najważniejsze tematy dla rolników

Rangę polskiego rolnictwa będziemy podkreślać podczas Forum Rolniczego, które „Gazeta Pomorska” organizuje 26 listopada w Hotelu Cukrownia Żnin. Program tego wydarzenia zawiera najważniejsze tematy dla rolników. Będzie mowa o Europejskim Zielonym Ładzie i związanych z nim ekoschematach, o radzeniu sobie wobec zmian klimatu i rosnących kosztów produkcji oraz o nowoczesności w produkcji rolniczej, jakimi są robotyzacja gospodarstw i mikrobiologia. Wszystkie panele zwieńczy uroczysta gala, podczas której zostanie wręczona nagroda dla Rolnika Roku 2022.
Zaproszenie na nią otrzyma każdy, kto zgłosi się do konkursu.

Zgłoszenia do 11 listopada

Rolnik Roku jest wyłaniany w trzech kategoriach: „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku do 100 ha”, „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku powyżej 100 ha” oraz „Innowacyjny Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku”. Kandydatów ocenia kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele „Gazety Pomorskiej”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Konkurs prowadzony jest na terenie ukazywania się „Gazety Pomorskiej”, można więc zgłaszać kandydatury nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z powiatu chojnickiego. Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada. Formularz do wypełnienia oraz regulamin znajdziecie na stronie pomorska.pl/konkurs_agro.
Pytania dotyczące konkursu można kierować pod e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska