Czym jest, a właściwie dopiero ma być Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających? "To dokument, który ma zawierać spójną wizję długofalowych działań na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających. Ma nakreślić kompleksowy system ich ochrony, i w ten sposób może stać się modelowym przykładem w Unii Europejskiej oraz punktem odniesienia dla instytucji i obywateli", pisze Greenpeace Polska.
Greenpeace chce włączyć w te przygotowania obywateli, dlatego zaprasza na otwarte debaty. Każdy może miec wpływ na kształt strategii, nie tylko naukowcy i eksperci. Tej jesieni zaplanowano 3 takie debaty. Jedna z nich odbędzie się w sobotę 21 października w Bydgoszczy. Jej miejscem będzie sala Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (ul. Kopernika). Początek o godzinie 11:00. Po debacie przewidziany jest krótki panel ekspercki.
Debaty Obywatelskie są jednym z elementów idei Polski Przyjaznej Pszczołom realizowanej w ramach akcji Adoptuj Pszczołę.
Czego domaga się Greenpeace w zakresie ochrony pszczół? Pierwsze na liście są pestycydy szkodliwe dla pszczelich populacji - zaraz ich stosowania. Organizacja chce zakazu najbardziej niebezpiecznych, dopuszczonych do stosowania na obszarze Unii Europejskiej. Wymienia na swojej stronie 7 takich substancji: imidaklopryd, tiametoksam, klotianidyna, fipronil, chloropiryfos, cypermetryna i deltametryna. Kolejnym postulatem jest zwiększenie finansowania badań, rozwój i ekologiczne praktyki rolne. Greenpeace oczekuje także wsparcia i promocji praktyk rolniczych mających korzystny wpływ na proces zapylania np. płodozmianu.
Prace nad powstaniem strategii zostały zainaugurowane w czasie Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia tego roku. Wówczas Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska mówiła:
- Powstanie Strategii, która zabezpieczy przyszłość zapylaczy, to wspaniała okazja, by połączyć oddolną inicjatywę obywatelską ze wsparciem instytucji. Greenpeace we współpracy z pszczelarzami i naukowcami od wielu lat prowadzi działania na rzecz owadów zapylających. Teraz proponujemy strategiczne podejście, które pozwoli stworzyć trwałe podstawy do budowania Polski Przyjaznej Pszczołom. Dzięki temu, przy współpracy z instytucjami rządowymi, możemy stać się liderem wśród krajów UE.
Źródło: Greenpeace Polska
