Czy Polacy to energetyczni patrioci? Przynajmniej w sferze deklaracji - tak. Dwie trzecie badanych przyznało bowiem, że pochodzenie węgla ma dla nich znaczenie i chętniej wybraliby polski opał.
Przeczytaj też: Patriotyzm energetyczny. Polak wybiera rodzimy węgiel
Nie wszyscy zwolennicy węgla pochodzącego z krajowych kopalni byliby jednak skłonni ponieść wyższe koszty związane z jego zakupem. 39 proc. ankietowanych zapowiada, że jest w stanie zapłacić więcej, ale już 31 proc. odpowiada przecząco, a kolejne 30 proc. nie ma na ten temat jednoznacznej opinii.
Uczestnicy badania Oferteo, którzy deklarowali możliwość zapłaty wyższej kwoty, najczęściej byliby gotowi przepłacić za polski węgiel do 10 proc. (71 proc. wskazań). Co czwarty deklarował, że może zapłacić więcej o 11 do 25 proc.
Czytaj również: Węgiel bierzemy coraz chętniej z... importu
Ekogroszek na topie
Jak podaje Oferteo, najpopularniejszym paliwem w Polsce od lat pozostaje ekogroszek. W 2018 roku zainteresowanych było nim 49 proc. osób, które poszukiwały opału do ogrzewania mieszkania bądź domu. Mniej niż co trzeci ankietowany (31 proc.) interesował się ekologicznym pelletem drzewnym. Tradycyjny węgiel kamienny zamówiło natomiast 13 proc. badanych. Najczęściej zamówienia dotyczyły od 3,1 do 5 ton opału (42 proc.). Przewaga ekogroszku w dużej mierze wynika z kosztów.
Ankietowani przez ten portal, wybierając opał, przede wszystkim kierowali się względami ekonomicznymi (67 proc. wskazań). W dalszej kolejności podawane były kwestie ekologiczne (48 proc.) oraz możliwość dostawy (29 proc.).
Wideo - Fatalny stan powietrza nad Polską. "Nie powinno się palić odpadami kopalnianymi"
Źródło: X-news/TVN24
