https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomodlili się za "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Na rocznicę

Ignacy Guenther (z lewej) był jednym z założycieli NSZZ "S" RI, obok Mariusz Brunka
Ignacy Guenther (z lewej) był jednym z założycieli NSZZ "S" RI, obok Mariusz Brunka Maria Eichler
Przed 35 laty powstała organizacja zrzeszająca rolników, która broniła ich praw. Dziś mało kto pamięta o NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych

W miniony wtorek dla upamiętnienia już 35 rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Ogorzelinach zorganizowano uroczystość, której inicjatorem, zresztą jak co roku był założyciel struktur Solidarności rolniczej w powiecie chojnickim, poseł do Sejmu I kadencji Ignacy Guenther.
Spotkanie zapoczątkowała uroczysta msza św. Celebrował ją i wygłosił okolicznościową homilię ks. proboszcz Piotr Bikisch. Następnie uczestnicy przeszli do domu kultury, aby powspominać tamte heroiczne dni, ale i podyskutować o aktualnych problemach.

W uroczystości wzięli udział m. in. współorganizatorzy związku Jan Krzoska, Franciszek Gemba i Marian Napiątek z Brus oraz Andrzej Majkowski i Hubert Majkowski z Kosobud. Uczestniczył również przewodniczący NSZZ "Solidarność" Odział w Chojnicach Bogdan Tyloch oraz doradca prawny ZR NSZZ "Solidarność" w Gdańsku mec. Bogdan Kortas.

Obecny był wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. A także dyrektorka wydziału rolnictwa w starostwie Lilla Sząszor oraz Edward Klunder, przewodniczący Klubu Radnych "Solidarności" w pierwszej kadencji Rady Powiatu Chojnickiego, a także wiele innych osób chcących podziękować za trud włożony w tworzenie rolniczej "Solidarności" i chcących uczcić rocznicę jej rejestracji.
Podczas dyskusji uczestnicy wyrazili nadzieję, że wraz z odejściem rządów PO i PSL skończyło się lekceważenie rolników i ich problemów. Asystentowi nieobecnego posła Mrówczyńskiego przekazano słowną petycję zawierającą nadzieję, że tak obecny rząd, jak i prezydent Andrzej Duda będą działali w celu poprawy ciągle pogarszającej się sytuacji polskich rolników oraz zapewnienia konkurencyjności polskiego rolnictwa w Europie, a także zablokują wyprzedaż polskiej ziemi, które poprzez nieodpowiedzialną politykę poprzedniej ekipy rządzącej w niekontrolowany sposób trafiała w ręce obcego kapitału.

Zdaniem zebranych, ideały i cele, dla których powołano NSZZ RI "Solidarność", są nadal aktualne i wymagają dalszych działań i walki o prawo, godność i podmiotowość polskiego rolnika oraz walki o polską ziemię.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" powstał z połączenia trzech rolniczych związków zawodowych: NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność Wiejska", NSZZ "Solidarność Chłopska" i Chłopskich Związków Zawodowych. Legalizacja związku została wymuszona na ówczesnej władzy, po zawarciu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich 19 lutego 1981. Postulaty ustrzyckie wytyczały program działania, a ponadto zmusiły władzę, m.in. do zagwarantowania nienaruszalności chłopskiej własności i wolności w obrocie ziemią, zrównania praw rolników indywidualnych z prawami gospodarstw państwowych, zrównanie praw socjalnych mieszkańców wsi i miast, korzystnych zmian w oświacie na wsi oraz uznania praw religijnych, wydawania zezwoleń na budowę kościołów i zapewnienia opieki duszpasterskiej w wojsku.
Problem rejestracji związków zawodowych rolników doprowadził do największego kryzysu w okresie legalnego istnienia "Solidarności". Od 12 marca 1981 r. grupa rolników okupowała budynek Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Bydgoszczy. Dzień później protest poparł NSZZ RI "Solidarność", tworząc w Bydgoszczy ogólnopolski Komitet Strajkowy, którego najważniejszym postulatem była rejestracja chłopskiego związku zawodowego. 19 marca 1981 r. na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej zostało pobitych 3 działaczy "Solidarności" i "Solidarności" Rolników Indywidualnych. Wśród pobitych był przewodniczący MKZ "Solidarności" bydgoskiej Jan Rulewski. Ostatecznie pod naciskiem społecznym wymuszonym zapowiedzą strajku generalnego władza zgodziła się na legalizację związku.
W wyniku wieloletnich dążeń i niezłomnej walki polskich rolników o prawo do obrony swoich praw oraz żywotnych interesów polskiej wsi 12 maja 1981 r. został zarejestrowany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność", jako pierwsza całkowicie niezależna od władz komunistycznych polska rolnicza organizacja chłopska. Pierwszym przewodniczącym został Jan Kułaj, a jego członkami było ok. 900 tys osób.
Niestety "Polska wiosna" nie trwała długo, stan wojenny ostatecznie pogrzebał nadzieje na zmianę sytuacji na wsi. Internowano ok. 300 działaczy.

"S" RI została zawieszona 13 XII 1981, następnie 8 X 1982 zdelegalizowana.
Stan wojenny nie oznaczał jednak końca związku. Z czasem stał się on największą strukturą podziemną na wsi. Wielu działaczy "S" RI organizowało pomoc żywnościową dla internowanych i więzionych, działało w Duszpasterstwie Rolników i kościelnej Fundacji Rolniczej.

Wprawdzie dopiero Okrągły Stół otworzył możliwość reaktywowania związku, ale już 17 II 1985 r J. Ślisz ogłosił wznowienie działalności związkowej. Powstała Tymczasowa Krajową Radę Rolników "S". Był to pierwszy krok w kierunku odbudowy struktur związkowych.
W dniach 18-19 III 1989 odbył się w Warszawie zjazd "S" RI. Przewodniczącym wybrano J. Ślisza.
20 IV 1989 Związek został ponownie zarejestrowany.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska