Panie: uśmiechnięte, pełne zapału i chęci do pracy pojawiły się w Urzędzie Gminy Grudziądz, by zawrzeć umowy o pracę. - Mam dom, więc warunki do przyjęcia dzieci są idealne - mówi Lucyna Kleczkowska, mama małego Igorka i jednocześnie jedna z trzech dziennych opiekunek z Wałdowa Szlacheckiego.
I dodaje: - Mój synek będzie miał towarzystwo, gdyż znajdzie się w grupie z pozostałymi maluchami.
Miniżłobek będzie działał też we wsi Dusocin, gdzie chęć jego poprowadzenia wyraziła Barbara Ossowska. - Mam już odchowane dzieci, a poza tym pracowałam w oddziale przedszkolnym, więc mam doświadczenie - argumentuje pani Basia.
Dłużej ze swoimi dzieci
Trzecią opiekunką - wyłonioną, tak jak pozostałe, w drodze konkursu - została Sylwia Melkowska z Małego Rudnika. - Na razie będę opiekowała się dwójką maluchów. W grudniu dojdzie trzeci - mówi pani Sylwia.
Wszystkie panie we wrześniu uczęszczały na szkolenia m.in. z zakresu pierwszej pomocy, pielęgnacji i pedagogiki.
Prekursorzy w regionie
- Na terenie gminy nie ma żłobka, więc postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy posiadają dzieci od 20 tygodnia życia do 3 lat i utworzyć dla nich miej- sca opieki - wyjaśnia Anna Palczewska, kierownik referatu oświaty w Urzędzie Gminy Grudziądz. - Dzięki temu ułatwiliśmy mamom z gminy powrót na rynek pracy, a opiekunki zyskały zatrudnienie.
Żłobek na miarę XXII wieku otwiera się przy ul. Gierczak Bydgoszczy
Obecnie trwa wyposażanie i urządzanie pomieszczeń w domach opiekunek do przyjęcia małych podopiecznych. Kupowane są meble, zabawki, środki pielęgnacji. Dzieci będą miały zapewnione także posiłki. - To pierwszy taki projekt w województwie kujawsko-pomorskim - podkreśla Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz.
Wartość projektu to ponad 261 tys. zł, z czego ponad 40 tys. zł wyłożyła gmina, a resztę Unia Europejska.