Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Włocławku zaprasza do udziału w szkoleniu: samouszkodzenia i próby samobójcze dzieci oraz młodzieży
Zakres szkolenia obejmuje:
- wszechstronne omówienie problematyki samouszkodzeń i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży
- czy samouszkodzenia zawsze prowadzą do próby samobójczej? (w tym jak je odróżniać, uznając także rolę trwających samouszkodzeń w ryzyku popełnienia samobójstwa);
- formy pomocy;
- psychoedukacja i współpraca z rodzicami.
Podczas szkolenia uczestnicy zostaną wyposażeni zarówno w podstawy teoretyczne jak i umiejętności praktyczne.
W ramach uzupełnienia otrzymają również materiały papierowe m.in. karty dla dzieci i młodzieży, kwestionariusz do oceny ryzyka suicydalnego, Plan Bezpieczeństwa.
- Serdecznie zapraszamy psychologów, pedagogów oraz innych specjalistów (z włocławskich szkół i innych placówek) pracujących z dziećmi i młodzieżą. Samouszkodzenia i zachowania samobójcze należą do bezpośrednich zachowań autodestrukcyjnych i niestety stają się coraz bardziej rozpowszechnione wśród dzieci i młodzieży - mówi Agata Głowacka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włocławku.
Według statystyk udostępnionych przez Komendę Główną Policji w 2021 i 2022 roku nastąpił gwałtowny wzrok zachowań samobójczych (samobójstw i prób samobójczych) wśród dzieci i młodzieży. W poprzednim roku m.in. nastąpił nagły wzrost, jeśli chodzi o samobójstwa dzieci w wieku od 7 do 12 lat, przybywa również prób samobójczych wśród najmłodszych – jest ich 2,5 razy więcej niż w 2020 roku. W samym 2022 roku na swoje życie targnęło się 2 093 osób do 18. roku życia, w tym 85 dzieci młodszych niż 13 lat.
Z analizy statystyk telefonu zaufania 116 111, przeprowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że wskaźnik samouszkodzeń wśród dzieci i młodzieży wzrósł o ponad 130% w ciągu ostatnich siedmiu lat.
- Nie tylko te statystyki wskazują na konieczność wsparcia i pomocy młodym ludziom m.in. w identyfikacji i wyrażaniu swoich emocji. Zapraszamy do udziału w dwudniowym szkoleniu o tym jak wspierać dzieci i młodzież z samouszkodzeniami i zachowaniami samobójczymi - dodaje szefowa Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Włocławku.
Szkolenie składa się z dwóch spotkań 13 i 20 kwietnia (w godzinach 16-18). Zapisy przyjmowane w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włocławku, gdzie telefonicznie pod numerem 54 232 59 18 można uzyskać bliższe informacje na temat szkolenia.
