Porady KRUS. Rolnicy pytali o zasiłki, dodatki i emeryturę dla gospodarzy

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Obraz S. Hermann & F. Richter z Pixabay
Udostępnij:
Odpowiedzi na pytania naszych Czytelników udzieliły: Józefa Spychała i Lucyna Orcholska z bydgoskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

1. Czy w sprawie zasiłku opiekuńczego na dziecko rolnika, które nie chodziło do szkoły z powodu pandemii, można składać wnioski także za poprzednie okresy? Trochę się z mężem zagapiliśmy.

Do przyznawania i wypłaty zasiłku opiekuńczego dla rolników stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 25.06.1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 67 ust. 1 tej ustawy roszczenie o wypłatę zasiłku (…) opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Jeżeli więc nie złożyła Pani wniosku o zasiłek opiekuńczy na kolejno przedłużane okresy od 31.03.2020r. do 26.07.2020r. to prawo do tego zasiłku przedawniło się 26.01.2021r. Jeżeli natomiast placówka oświatowa, do której uczęszcza Pani dziecko w okresie od 01.09.2020r. do 20.09.2020r. oraz od 09.11.2020r. do nadal była/jest zamknięta lub jej funkcjonowanie było/jest ograniczone z powodu COVID-19 może Pani wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy. Po rozpatrzeniu uprawnień zostanie wydana decyzja w sprawie świadczenia.

2. Słyszałem o świadczeniu wyrównawczym dla rolników, którzy działali w opozycji antykomunistycznej. Należę do takich osób. Co powinienem zrobić, jakie dokumenty złożyć, by otrzymać takie świadczenie?

Zgodnie z art.10a ustawy z 20 marca 2015r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U z 2020r., poz. 319) prawo do świadczenia wyrównawczego przysługuje osobie pobierającej emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w kwocie niższej niż 2400,00 zł miesięcznie.

Postępowanie w sprawie świadczenia wyrównawczego wszczynane jest na wniosek osoby uprawnionej. Formularz wniosku dostępny jest na stronie KRUS www.krus.gov.pl lub w każdej jednostce KRUS na terenie kraju. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych potwierdza w drodze decyzji administracyjnej szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dokumenty proszę złożyć w organie rentowym, który wypłaca Panu świadczenie.

3. Kiedy rolnik może dostać dodatek pielęgnacyjny i ile on wynosi?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Jeżeli świadczeniobiorca pobiera emeryturę lub rentę rolniczą w pełnej wysokości, to w miesiącu w którym ukończy 75 lat życia otrzyma wraz z należnym świadczeniem dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje natomiast osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Aktualna wysokość dodatku wynosi (od 1 marca 2020 r.) 229 zł 91 gr miesięcznie.

4. Jakie są obecnie zasady dotyczące przejścia kobiety na emeryturę rolniczą? Przez ile lat trzeba opłacać składki do KRUS-u?

Kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą otrzymać emeryturę, po osiągnięciu nominalnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat, jeżeli podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat. Przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów innego ubezpieczenia niż rolnicze. Dłuższy okres pracy w gospodarstwie rolnym, a co się z tym wiąże dłuższy okres opłacania składek, zwiększa wysokość emerytury. Zmiana ta obowiązuje, po nowelizacji ustawy, od 1 stycznia 2009 r.

Ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek ubezpieczonego, złożony w organie rentowym, a świadczenie wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. Aby otrzymać pełną emeryturę należy zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Ustawa przewiduje również, od 01 stycznia 2013 r., wypłatę pełnej emerytury rolniczej bez przekazania gospodarstwa rolnego, jeżeli ubezpieczony prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy. Pełna emerytura rolnicza nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, która aktualnie wynosi 1200,00 zł (brutto) miesięcznie.

To też może Cię zainteresować

5. Na razie mam niecały hektar gruntów rolnych, ale chcę kupić po sąsiedzku jeszcze ponad hektar, no i łącznie będę miał wtedy ponad hektar przeliczeniowy gruntów. Czy to prawda, że będę musiał wtedy płacić składki do KRUS-u? Nadmienię, że jestem zatrudniony na etacie i mój pracodawca odprowadza za mnie składki do ZUS-u.

Nie spełnia Pan warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zgodnie z przepisami ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz. U. 2020 poz. 174 ze zm.) ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega:

  • obowiązkowo rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej,
  • dobrowolnie w przypadku prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie poniżej 1 ha przeliczeniowego,

pod warunkiem, że nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu. Uznaje się, że osoba podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania umowy o pracę, czy innej aktywności zawodowej, objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym.

Przepisy dotyczące ubezpieczenia rolnika stosuje się także do jego małżonka lub domownika stale pracującego w gospodarstwie rolnym.

Pytania do KRUS-u można kierować drogą e-mailową. Adres: [email protected]__

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie