Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, Szpital Powiatowy w Więcborku (powiat sępoleński) złożył wniosek do wojewody kujawsko-pomorskiego o kolejne zawieszenie działalności na trzy miesiące dwóch oddziałów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i noworodkowego.
Lekarze specjaliści pilnie poszukiwani
Taki stan trwa od 1 listopada 2024 roku, kiedy to placówka była zmuszona zawiesić funkcjonowanie „porodówki”. Zmusiła do tego zarząd lecznicy zła sytuacja kadrowa. Sytuacja niewiele poprawiła się przez kwartał.
- W minionym roku odnotowaliśmy sytuację niezwykle niekorzystną dla szpitala. Okoliczności zewnętrzne i nieprzewidziane spowodowały, iż doszło do sytuacji niemożności udzielania świadczeń medycznych naszym pacjentkom przez większą część kadry medycznej. W pierwszym okresie zawieszenia nie udało nam się uzyskać satysfakcjonującej liczby personelu medycznego. W związku z powyższym zmuszeni byliśmy w bieżącym miesiącu wnioskować do wojewody o kolejny okres zawieszenia funkcjonowania oddziału na kolejne 3 miesiące. W tej chwili już wiemy, iż otrzymaliśmy decyzję pozytywną. Pozostajemy w głębokiej nadziei, iż od 1 maja uda nam się wznowić działalność tych dwóch oddziałów. Niemniej, jest to warunkowane wyłącznie kwestią pozyskania kadry medycznej i uzupełnienia jej w dość znacznym wymiarze. Zarząd szpitala wraz z zarządem powiatu podejmuje działania zmierzające do uzupełnienia tej kadry medycznej– informuje Bożena Pieczka, prezes zarządu Novum-Med.
Przed zawieszeniem oddział funkcjonował przy obsadzie pięciu lekarzy. Obecnie, jak wspomniała prezes szpitala, z tego zespołu pozostał jeden czynny lekarz.
Czytaj też:
Stan zawieszenia funkcjonowania „porodówki” nie może trwać w nieskończoność. Jeżeli po sześciu miesiącach, czyli od 1 maja, szpital nie wznowi działalności oddziałów, grozi mu ich zamknięcie.
Statystyka porodów w Więcborku
Pomijając trudną sytuację kadrową związaną z poszukiwaniem lekarzy specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa, szpital w ostatnich latach odnotowuje znaczący spadek liczby porodów.
- Liczba porodów sukcesywnie spada. Miniony rok zakończyliśmy liczbą 200 porodów – ubolewa pani prezes.
W ubiegłych latach było to:
433 urodzeń w roku 2021,
380 urodzeń w roku 2022,
276 urodzeń w roku 2023.
