https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia składa propozycje do budżetu miasta 2025

Dominik Fijałkowski
Migawka z konferencji prasowej Porozumienia Samorządowego dla Inowrocławia. Propozycje do budżetu 2025 przedstawili Ewa Koman i Tomasz Marcinkowski
Migawka z konferencji prasowej Porozumienia Samorządowego dla Inowrocławia. Propozycje do budżetu 2025 przedstawili Ewa Koman i Tomasz Marcinkowski
Trzy propozycje do tworzonego budżetu miasta na 2025 rok złożyć chcą radni Porozumienia Samorządowego dla Inowrocławia.

Przypomnijmy, że klub radnych Porozumienia Samorządowego tworzą: Ewa Koman, Tomasz Marcinkowski i Grzegorz Kaczmarek.

Podczas konferencji prasowej (13 września) Tomasz Marcinkowski zwracał uwagę, że w trakcie prac nad budżetem należy brać pod uwagę sugestie mieszkańców, a tych radni Porozumienia wysłuchali ostatnio wiele.

- Wśród projektów, które powstały w oparciu o głosy mieszkańców, będziemy zgłaszać do budżetu Inowrocławia ten, dotyczący utworzenia klubu seniora. Ma to być miejsce dedykowane osobom starszym. Takie, gdzie będą mogły się spotykać, niezależnie od godzin pracy różnych instytucji publicznych. Ma to być miejsce rozmów, zajęć edukacyjnych i różnych aktywności - zauważyła Ewa Koman.

Radna zwróciła uwagę, że na razie jest to tylko projekt. Porozumienie gotowe jest natomiast do rozmów z prezydentem, radnymi, urzędnikami i przedstawicieli różnych instytucji nad optymalna formą działalności klubu seniora. Chce też, by władze miasta pomogły znaleźć w zasobach komunalnych odpowiedni budynek, który będzie można zaadoptować na potrzeby klubu.

- Drugi projekt jaki składamy do budżetu miasta na 2025 rok, dotyczy powołania pełnomocnika prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych - dodała Ewa Koman.

Zdaniem radnych Porozumienia, powołanie pełnomocnika jest zwróceniem uwagi nie tylko na rzeczy oczywiste, jak dziura w chodniku, czy zbyt wysokie krawężniki, z którymi niepełnosprawni mogą mieć problem. Chodzi też o to, by dzięki pełnomocnikowi zwracać uwagę na sprawy, których osoby sprawne, w tym urzędnicy, po prostu nie zauważają.

Trzeci ze zgłoszonych przez Porozumienie projektów przedstawił Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Dotyczy on wynagrodzeń w oświacie.

- Nie będę rozwodził się na temat wynagrodzeń nauczycieli, bo jako samorząd nie mamy większego wpływu na ich kształtowanie. Kwestia ta leży po stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Natomiast wysokość wynagrodzeń pracowników administracji w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez miasto uzależniona jest od decyzji naszego samorządu. I tę grupę pracowników oświaty obejmuje nasz projekt - poinformował Tomasz Marcinkowski.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że pracownicy administracji, to często osoby z wykształceniem wyższym, wykonujące odpowiedzialną i wielozadaniową pracę, która nie jest finansowo doceniona (płaca minimalna).

- Dlatego wniesiemy do budżetu miasta na 2025 roku propozycję podwyżki dla tej grupy zawodowej w wysokości co najmniej 600 złotych brutto. Nie jest to zbytnim obciążeniem dla budżetu, bo to kwota na poziomie 17400 złotych miesięcznie w przeliczeniu na 29 etatów - oszacował Tomasz Marcinkowski.

Trwa głosowanie...

Do której z tych służb masz największe zaufanie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska