Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwani i zaginieni - na razie fiasko policyjnego pomysłu

(wom)
Www.poszukiwani.policja. pl i www. zaginieni.policja. pl. to dwa nowe adresy policyjne, na których każdy internauta będzie mógł poznać wizerunki ściganych listami gończymi przestępców i osób, które zaginęły. Niestety - wbrew zapowiedziom - na razie oba nie działają

Personalia poszukiwanego przestępcy, krótka notka za co jest ścigany oraz kto wydał list gończy i najważniejsze: zdjęcie - to wszystko znajdzie się na specjalnej stronie.

Policja poinformowała o uruchomieniu nowych adresów już w czwartek, ale wczoraj strony internetowe były nieczynne. Serwer jednocześnie umożliwia korzystanie z tej strony 12 tys. osób, ale chętnych wchodziło ok 3 tysięcy na sekundę - stąd problemy. Internauci zwracali też uwagę, że policja kupiła serwer pięciokrotnie tańszy niż planowała - co też może mieć wpływ na kłopoty techniczne. Uruchomienie policyjnych portali kosztowało 109 tysięcy złotych.

Według zapowiedzi Mariusz Sokołowskiego, rzecznika komendanta głównego policji, na stronie o poszukiwanych ma się na początku znaleźć dwa tysiące nazwisk. Lista ma być sukcesywnie uzupełniana. Przed wymiarem sprawiedliwości ukrywa się w Polsce ponad 51 tys. osób.

- W województwie osób poszukiwanych, także tych, na których ujawnienie wizerunku nie mamy zgody, jest ponad 2,3 tysiąca - mówi Kamila Ogonowska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Pod drugim policyjnym adresem znajdziemy listę, wizerunki i okoliczności, w których zaginęły osoby. Lista pochodzi Krajowego Systemu Informacyjnego Policji - są w nim jedynie te osoby, których zaginięcie oficjalnie zgłoszono.

- Cieszy nas ta inicjatywa - mówi "Pomorskiej" Zuzanna Ziajko, dyrektor zespołu poszukiwań i identyfikacji Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych "Itaka". - My jesteśmy organizacją pozarządową, nie rozpatrujemy inicjatywy policji jako ewentualnej konkurencji dla nas, bo działamy na zupełnie innych zasadach. Poza tym od dziesięciu lat ściśle współpracujemy w policja w poszukiwaniach osób. O stronie merytorycznej policyjnych adresów na razie nie można nic powiedzieć, bo jest za wcześnie.
Wszystko wskazuje jednak na to, że i na stronie policyjnej i na stronie centrum poszukiwań "Itaka" będą informacje o tych samych, zaginionych osobach. "Itaka" swoje poszukiwania opiera bowiem na Krajowym Systemie Informacyjnym Policji.

- Staramy się być bardzo ostrożni, szukamy tylko tych osób, których zaginięcie oficjalnie zgłoszono - mówi Ziajko. W całym województwie kujawsko - pomorskim zaginionych i osób jest w tej chwili 154.
Poszukiwania zaginionych osób na większa skalę, właśnie przy pomocy stron internetowych, to w Europie dość duża rzadkość. O ile poszukuje się dzieci, o tyle znajdowaniem dorosłych ludzi trudni się - oprócz Polski - tylko Litwa, holenderski Czerwony Krzyż i brytyjska organizacja "Missing People".
W praktyce działanie policyjnych stron ma być proste - policjant wprowadzając do systemu internetowego kolejna osobę poszukiwaną lub zaginioną, musi mieć zgodę sądu bądź rodziny na ujawnienie wizerunku. "Odhaczenie" odpowiedniego okienka na stronie systemu powoduje automatyczne dodanie danych osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska