Przeciętnie gmina kwalifikująca się do programu może liczyć na wsparcie rzędu 20 tysięcy euro rocznie. Pieniądze będzie można wydać na pomoc dla potrzebujących oraz na przygotowanie projektów wsparcia dla potrzebujących.
Do programu w województwie kujawsko-pomorskim zakwalifikowało się tylko 39 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Do podziału są trzy miliony euro. To Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - koordynator PPWOW - wybrało gminy, które są w najtrudniejszej sytuacji i z uwagi na mnogość problemów społecznych otrzymają wsparcie. O wyborze decydowało kilkanaście wskaźników, w tym między innymi: niski dochód na mieszkańca, poziom bezrobocia, liczba beneficjentów pomocy społecznej, peryferyjność położenia, struktura demograficzna.
Z naszego terenu pieniądze trafią do dziewięciu gmin: Ciechocin, Golub-Dobrzyń, Radomin, Zbójno, Brzuze, Rogowo, Rypin, Skrwilno i Wąpielsk .
Pomoc będzie dotyczyć finansowania usług społecznych dla trzech grup odbiorców: dzieci i młodzieży, osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Programy dla osób starszych obejmą m.in.: usługi opiekuńcze oraz ułatwiające codzienne funkcjonowanie (dostęp do informacji, gastronomia, transport, kształcenie ustawiczne). Pomoc dla dzieci i młodzieży nastawiona jest m.in na.: rozwój sieci świetlic środowiskowych, tworzenie klubów i kawiarenek internetowych, sieci poradnictwa oraz zastępczych form opieki, gdy rodzice niewłaściwie wywiązują się ze swoich obowiązków.
Natomiast pomoc dla rodzin z dziećmi dotyczyć będzie poradnictwa prawnego, socjalnego, rodzinnego oraz pedagogiczno - psychologicznego, a także wspierania przedszkoli lub żłobków o charakterze rodzinnym.
Gminy aby otrzymać wsparcie, będą musiały przygotować odpowiednie projekty, w nawiązaniu do zapisów gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych (jeśli dana gmina nie posiada takiej strategii, to powinna ją opracować w ciągu 12 miesięcy trwania programu. Pomogą im w tym regionalni eksperci - koordynatorzy, którzy posłużą wsparciem w przygotowaniu i realizacji projektów.
W sumie z Programu Integracji Społecznej do 500 gmin z terenu całej Polski trafi około 40 milionów euro.
Przygotowanie PPWOW zostało sfinansowane ze środków tzw. Grantu Japońskiego, przyznanych rządowi. Natomiast sam program finansowany będzie głównie z pożyczki Banku Światowy na kwotę 84,04 mln dolarów. 10 proc. wartości całego przedsięwzięcia zostanie sfinansowana ze środków publicznych. Program będzie realizowany w latach 2006-2009.
(kr)
