Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Dyrektor Cieślicki: - To wójtowie zdecydują, jak podzielić pieniądze

Monika Smól, [email protected]
Sławomir Cieślicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (pierwszy z prawej) przedstawił propozycje szkoleń i wydatkowania środków. Obok: Tadeusz Derebecki, który ponownie został przewodniczącym Powiatowej Rady Zatrudnienia.
Sławomir Cieślicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (pierwszy z prawej) przedstawił propozycje szkoleń i wydatkowania środków. Obok: Tadeusz Derebecki, który ponownie został przewodniczącym Powiatowej Rady Zatrudnienia. fot. Monika Smól
Bezrobocie w powiecie chełmińskim wzrasta drastycznie. I nie jest to zwykła zima, gdy zmniejsza się zatrudnienie przy pracach sezonowych.

O tym, co robić, rozmawiano podczas spotkania pierwszej w tym roku Powiatowej Rady Zatrudnienia.

Niedawno wójtowie gmin naszego powiatu deklarowali, że w związku ze zwolnieniami w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zwiększą środki na roboty publiczne. Teraz będą mieli szansę to zrobić, ponieważ dostaną 477 tys. złotych, o wydatkowaniu których sami zdecydują.

Wójtowie swoje sami będą dzielić
- Mamy zaplanowaną pulę środków dla wójtów, ich wydatkowanie może zacząć się w marcu, gdy będzie zatwierdzony plan i decyzje finansowe - mówił Piotr Lampert, zastępca dyrektora chełmińskiego Powiatowego Urzędu Pracy. - My zaplanowaliśmy 477 tysięcy złotych na wszystkie gminy, a wójtowie zdecydują o ich podziale. Na razie wiadomo, że o tym ile procent z tej kwoty trafi do której gminy, zdecyduje stopa bezrobocia. I tak do:Chełmna - 43%, gminy Chełmno - 9,5%, gminy Kijewo Królewskie - 8%, gminy Lisewo - 9,5%, gminy Papowo Biskupie - 9 %, gminy Unisław - 11%, gminy Stolno - 10%.

W ubiegłym roku chełmiński pośredniak pozyskał ogromne pieniądze na różne formy zwalczania bezrobocia w naszym powiecie.

- Ponad 7,3 miliona złotych to największa kwota, jaką pozyskaliśmy, z tego około pięć milionów złotych pozyskaliśmy sami, pisząc wnioski - dodaje Piotr Lampert. - Najwięcej przeznaczyliśmy na refundację kosztów związanych z robotami publicznymi - 2,3 miliona złotych, czyli ponad 32 procent. Udało się zaktywować 537 osób. Na staże zawodowe skierowaliśmy 432 bezrobotnych, własną działalność z jednorazową dotacją z urzędu rozpoczęły 84 osoby, a ze skierowania do prac interwencyjnych skorzystały 302 osoby.

- Czy prowadzony jest monitoring osób, które otrzymały dotacje na założenie firmy? - pytała Violetta Gryszan.

- Tak, 95 procent prowadzi je do dziś - podał dyrektor Lampert. - Gdy w styczniu ogłosiliśmy konkurs na sześć dotacji, wpłynęło 30 ofert, więc jest duże zainteresowanie tą formą.

- To może na to trzeba przeznaczyć więcej środków niż w roku ubiegłym - proponowała Gryszan.

Więcej dotacji na rozpoczęcie działalności
- Podział środków jest wstępny, będzie podlegał weryfikacji, poza tym w trakcie roku pozyskamy jeszcze pieniądze na dotacje - tłumaczył Sławomir Cieślicki, dyrektor pośredniaka. - W tym wstępnym zaplanowaliśmy dotacje dla 46 osób i to jest więcej niż połowa tego, co wydaliśmy na ten cel przez cały 2008 rok. Jest to dość łatwe, trudniej zdobyć dodatkowe środki na roboty publiczne, gdyż zdaniem Ministerstwa Pracy nie są efektywne.

- Pan dyrektor jest skromny, ale o te pieniądze również trzeba się starać, z nieba nie spadają - skomentował Tadeusz Derebecki.

W podziale środków na 2009 rok można zauważyć, że najwięcej pieniędzy, bo 1,48 mln złotych, przeznaczone zostanie na staże zawodowe.

- Takie jest zapotrzebowanie - uzasadnia Sławomir Cieślicki. - Po nowelizacji ustawy zwiększył się krąg osób, które można kierować na staże. Teraz mogą być to wszystkie osoby, które są w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Kolejno: 932 tysiące złotych planujemy wydać na prace interwencyjne, a na roboty publiczne 646 tysięcy złotych.

Mniejsze środki zaplanowano między innymi na: organizację przygotowania zawodowego (73,5 tys. złotych), szkolenia zawodowe (413 tys. złotych), doposażenie stanowisk pracy (354 tys. złotych), zwrot kosztów przejazdu (160 tys. złotych).
Na bieżący rok zaplanowano również wiele kursów dla bezrobotnych.

Stawiają na obsługę komputerów
- Większość kursów związana będzie z wykluczeniem informatycznym - informuje dyrektor Cieślicki. - Przygotowujemy więc kursy: Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych, księgowość komputerowa, nowoczesna sprzedaż z wykorzystaniem komputerów, grafiki komputerowej, projektowanie witryn www., dla magazynier z wykorzystaniem komputera.

W planach na ten rok nie znalazły się kursy na prawo jazdy.

- Znowelizowana ustawa zabraniała ich organizowania, ale już dochodzą do nas głosy, że jednak będzie taka możliwość, my na razie ich do planów nie wprowadziliśmy - przyznaje Sławomir Cieślicki.

Podczas wtorkowego spotkania powołano członków Powiatowej Rady Zatrudnienia, wybrano jej przewodniczącego i zastępcę. Przewodniczył będzie ponownie Tadeusz Derebecki, a na jego zastępcę nominowano Violettę Gryszan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska