https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat inowrocławski. Ratujmy Kalwarię Pakoską

DARIUSZ NAWROCKI
Na zdjęciu odnowiona kaplica Wniebowstąpienia Pańskiego
Na zdjęciu odnowiona kaplica Wniebowstąpienia Pańskiego fot. DARIUSZ NAWROCKI
Kalwaria Pakoska odzyskuje swój dawny barokowy blask. Ciągle jednak wielu kaplicom grozi katastrofa budowlana.

Kalwaria Pakoska to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Ma prawie czterysta lat. Tworzą ją 24 kaplice i Kościół Ukrzyżowania. Odwiedzając ją można poczuć się niemal jak w Jerozolimie. Tamtejszy układ przestrzenny stacji drogi krzyżowej ma w Pakości wierne odwzorowanie.

Wołają o pomoc
- Obecnie większość z 25 kaplic znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, wymaga podjęcia natychmiastowych prac remontowo - konserwatorskich. W kilku przypadkach istnieje realne zagrożenie wystąpienia katastrofy budowlanej - opowiada Anna Grupa, prezes założonej w 2007 roku fundacji "Kalwaria Pakoska".

Fundacja powstała głównie po to, żeby pomóc franciszkanom w renowacji barokowych kapliczek. Na jej konto wpłynęło już ponad 125 tysięcy zł. Są to pieniądze pochodzące zarówno z indywidualnych datków jak i kwest organizowanych wspólnie z harcerzami w dniu Wszystkich Świętych. Trafiły one głównie na opracowanie kosztownych dokumentacji kaplic.

Są już efekty

Efekty wspólnych działań fundacji, kustosza kalwarii, Ministerstwa Dziedzictwa Kulturowego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i indywidualnych sponsorów są już widoczne.

Udało się już przeprowadzić całkowitą renowację trzech kaplic: Wniebowstąpienia, Judasza i Cedron. Wymieniony został również dach wraz z wieżą na kaplicy Wieczernika. 16 kapliczek "wzbogaciło się" o nowe dachy.

Przed fundacją i kustoszem kalwarii jeszcze masa pracy. Potrzebne są pieniądze. Dlatego też członkowie fundacji za naszym pośrednictwem proszą Czytelników "Pomorskiej" o to, by przy rozliczeniu rocznym 1 procent podatku należnego przekazali na rzecz: "KALWARIA PAKOSKA" nr KRS 0000282780.

- Spróbujmy wspólnie uratować ten cenny zabytek i przekazać go przyszłym pokoleniom - apeluje Anna Grupa.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
też z Pakości
W dniu 13.02.2009 o 15:48, pakoszczok napisał:

Apeluję do naiwnych, aby NIE WPŁACALI na ten cel ani złotówki, jako że burmistrz wraz z swoją radą zobowiązali się przekazywać co rocznie z budżetu 5 mln. złotych na ten cel, kosztem wszelkich inwestycji w i tak już bardzo zaniedbanej w ostatnich latach Pakości. Będziemy mieć kaplice, we wszystkich kolorach tęczy i szambo chlupoczące w rowach i na polach.



A TO Z INNEGO WĄTKA:

Była fundacja czy nie?
Zebrała pieniądze?
Czy nie?
Nie zbierano pieniędzy?
Jeśli zebrano to ile?
Urząd skarbowy wie?
Pewnie odpisywano od podatku.
To były publiczne pieniądze.
Uczciwa fundacja rozlicza się co do grosika?
Czyste ręce!
Co też zrobiono z tych wpłat?
Co w tym nieuczciwego, że chciałabym wiedzieć?
Nie idzie o ambicje. O zwykłą uczciwość.
Dam i teraz.
Ale pod warunkiem gdy dowiem się jak było.

MOŻE KTOŚ ZNA ODPOWIEDŹ?
p
pakoszczok
Apeluję do naiwnych, aby NIE WPŁACALI na ten cel ani złotówki, jako że burmistrz wraz z swoją radą zobowiązali się przekazywać co rocznie z budżetu 5 mln. złotych na ten cel, kosztem wszelkich inwestycji w i tak już bardzo zaniedbanej w ostatnich latach Pakości. Będziemy mieć kaplice, we wszystkich kolorach tęczy i szambo chlupoczące w rowach i na polach.
h
harcerzyk
czy zapuszczonego, zaniedbanego, popadającego w ruinę ośrodka harcerskiego w Łącku już pani nie pamięta?
do tego stanu również i pani dołożyła się!
dziwne odmienienie
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska