Niewyjaśniona tajemnica śmierci generała Sikorskiego

W odrestaurowanym dworku w Parchaniu (gm. Dąbrowa Biskupia), w którym funkcjonuje ośrodek pamięci generała Władysława Sikorskiego powstanie Instytut Generała Sikorskiego! Taka propozycja złożona została przez marszałka województwa Piotra Całbeckiego, który w towarzystwie starosty inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej odwiedził dawny dworek generała w Parchaniu. W spotkaniu uczestniczyli także wójt Dąbrowy Biskupiej Marcin Filipiak oraz dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.
Powiat inowrocławski. Będą popularyzować postać generała Sikorskiego
- To cenna inicjatywa, która stanowić będzie ważny punkt w ramach tegorocznych obchodów Roku Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Powiat takie zamierzenia będzie wspierał, bowiem przyczynią się one do popularyzacji osoby generała i jego związków z naszą małą ojczyzną. Parchanie to jedyne miejsce w Polsce, które ma obowiązek utrwalać i popularyzować osobę generała, którego historię na pewno znamy, a Ci którzy ją dopiero poznają mogą to kompleksowo uczynić w dworze w Parchaniu. Rozmowy nasze dotyczyły także nawiązania współpracy z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie - mówi starosta Wiesława Pawłowska.
Przypomnijmy, że trwają obchody Roku Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Organizowane są liczne wystawy, spotkania, rajdy, spacery, podczas których głównym motywem jest postać tego wybitnego polityka i męża stanu.
Parchanie Władysława Sikorskiego
Parchanie w gminie Dąbrowa Biskupia to miejsce, w którym utrwala się pamięć o generale Władysławie Sikorskim - byłym premierze i wodzu naczelnym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. W dworku w Parchaniu generał Władysław Sikorski wraz z rodziną spędził wiele lat swojego życia. Tutejszą resztówkę razem z dworem kupił jeszcze w 1923 roku. Przez kilkanaście lat, które przyszło tutaj spędzić rodzinie Sikorskich, bardzo związali się z tym miejscem. Tu generał pisał swoje książki, teksty polityczne, zarządzał gospodarstwem rolnym, przyjmował gości. To właśnie w tutejszym kościele parafialnym 30 września 1936 roku odbył się ślub córki Sikorskich Zofii z porucznikiem Stanisławem Leśniowskim. Władysław Sikorski często też odwiedzał pobliski Inowrocław.